Bota/Rajoni

Spanja miraton vaksinimin kundër Covid për fëmijët 5 deri në 11 vjeç

Spanja miraton vaksinimin kundër Covid për fëmijët 5 deri në 11 vjeç
15:34 | 07 Dhjetor 2021

Spanja ka miratuar vaksinimin kundër Covid për fëmijët 5 deri në 11 vjeç, pas një rekomandimi nga rregullatori europian i shëndetësisë në fund të muajit të kaluar.

Vendimi vjen pasi vendi, me një shkallë vaksinimi mbarëkombëtar prej afro 80%, kërkon të mbajë në kontroll përhapjen e shpejtë të Covid.

Vaksinimi i fëmijëve dhe të rinjve, të cilët padashur mund ta transmetojnë virusin tek të tjerët, konsiderohet një hap kritik drejt zbutjes së pandemisë./abcnews.al

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera