Bota/Rajoni

Spanja kërkon ndihmën e ushtrisë për ta menaxhuar situatën me pandeminë COVID-19

Spanja kërkon ndihmën e ushtrisë për ta menaxhuar situatën me pandeminë COVID-19
10:35 | 26 Gusht 2020

Spanja do ta kërkojë ndihmën e ushtrisë për të identifikuar personat të cilët përbëjnë rrezik për përhapjen e koronavirusit.

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, tha se 2 mijë ushtarë janë trajnuar dhe do të dërgohen nëpër rajone të vendit.

Nga ana tjetër, ekspertët shëndetësorë kanë thënë se shkak i rritjes së rasteve pozitive me COVID-19 në vendet si Madridi dhe Katalonia është mungesa e gjurmuesëve, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Në Spanjë, numri total i personave të infektuar me koronavirus ka shkuar në 400 mijë dhe është numri më i madh në Evropën Perendimore.

Kurse numri i rasteve të vdekjeve në Spanjë, ka arritur shifrën prej 29 mijë të vdekur.

Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…

Të tjera