×
 • Sport
 • Sport

  Spalletti konfirmon largimin nga Napoli derisa jep edhe arsyet 

  FrontOnline
  29 Maj 2023

  Luciano Spalletti ka konfirmuar se do të largohet nga posti i trajnerit të Napolit në fund të sezonit dhe se ai synon të pushojë vitin e ardhshëm, duke përjashtuar mundësinë e tij për t’iu bashkuar një klubi tjetër përpara fillimit të sezonit të ri në gusht.

  64-vjeçari kishte udhëhequr Partenopei në titullin e tyre të parë në Serie A në më shumë se 30 vjet këtë sezon, pasi siguroi vendin e tyre në krye të tabelës së ligës me pesë ndeshje të mbetura, por që atëherë, Spalletti ka lënë të kuptohet se ai do të largohet nga Stadio Maradona.

  Të hënën pasdite, Spalletti dha deklaratën më konkrete deri më tani në lidhje me të ardhmen e tij, duke pretenduar se ndihet i rraskapitur dhe ka nevojë për një periudhë kohe larg futbollit.

  “Ndonjëherë, edhe me kaq shumë dashuri, duhet të largohesh. Tani, nuk jam në gjendje të jap gjithçka që meriton Napoli. Më duhet të pushoj. Ndihem i lodhur. Më duhet të shkëputem për një kohë. Nuk do të drejtoj Napolin apo ndonjë ekip tjetër, do të largohem për një vit”, deklaroi Spalletti.

  Napoli kishte pasur më parë opsionin për të zgjatur automatikisht kontratën e Spallettit për një vit tjetër, i cili do të ishte deri në verën e vitit 2024, por sipas raportimeve, trajneri fitues i Scudettos kërkoi që klubi ta linte të largohej në fund të këtij sezoni.

  Presidenti Aurelio De Laurentiis ndau anën e tij të historisë ndërsa u shfaq në Che Tempo Fa në Rai 3 të dielën në mbrëmje, duke shpjeguar se ishte Spalletti ai që kishte kërkuar të merrte pushim në vend që të ishte një vendim nga klubi.

  “Kur dikush vjen tek ju dhe thotë se ka bërë gjithçka dhe një epokë e jetës së tij ka përfunduar. Më tha se do të preferonte të kishte një vit pushim. Çfarë bëni atëherë? E kundërshtoni?”, deklaroi presidenti i Napolit.

  “Ai më dha shumë, e falënderoj. Tani është e drejtë që ai të vazhdojë të bëjë atë që do”.

  Napoli tani është në kërkim të një trajneri të ri për t’i udhëhequr ata në sezonin 2023-24, me Luis Enrique që del si kandidati në krye të listës së dëshirave të De Laurentiis.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Sport30 Shtator 2023
  Roma e ka nisur në mënyrë të shëmtuar sezonin e ri në Serie A dhe pas gjashtë ndeshjeve të para për Giallorosët...
  Sport30 Shtator 2023
  Superliga e Kosovës në futboll do të vazhdojë këtë fundjavë me xhiron e tetë. Kjo xhiro do të sjellë dy super derbi,...
  Sport29 Shtator 2023
  Barcelona ka shënuar fitore ndaj Sevillas me rezultat 1-0 në ndeshjen hapëse të javë së tetë në La Liga. Fillimi i ndeshjes...
  Të tjera
  Lajme30 Shtator 2023
  Njohësit e rrethanave politike në vend po vlerësojnë se aksioni i Policisë me 24 shtator, i ka dhënë Kosovës një mundësi të...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy njoftoi në fjalimin e tij të përnatshëm, të enjten, se Ukraina është anëtare e bordit të guvernatorëve...
  Vip30 Shtator 2023
  Bukuroshja e famshme shqiptare, Emina Çunmulaj është njëra nga fytyrat e dashura televizive. Modelja me prejardhje nga Mali I Zi tash e...
  Lajme30 Shtator 2023
  Ambasadori gjerman në Kosovë Jern Rode tha se qëndrimi i Gjermanisë për sovranitetin e shtetit të Kosovës nuk ka ndryshuar dhe shtoi...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të enjten deklaroi se KFOR-i duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës. Por, i menjëhershëm ka...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri, ka ftuar institucionet që të angazhohen që të paguhen shtesat e rrezikshmërisë për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.