[wp-story]

Bota/Rajoni

SpaceX gati për lëshimin e 4 astronautëve

SpaceX gati për lëshimin e 4 astronautëve
23:43 | 15 Nëntor 2020

SpaceX, kompania e raketave të teknologjisë së lartë e sipërmarrësit Elon Musk, pritet të nisë të dielën katër astronautë drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, misioni i parë i plotë i NASA’s për dërgimin e një ekuipazhi në orbitë në bordin e një anijeje private.

Kapsula e re e kompanisë, Crew Dragon, e instaluar në majë të raketës Falcon-9 pritet të niset në orën 19:27 (sipas kohës lokale atje) nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA’s në Cape Canaveral të Floridës.

Udhëtimi prej 27 orësh për në stacionin hapësinor, 400 km mbi Tokë, ishte planifikuar fillimisht për të shtunën.

Por nisja u shty një ditë për shkak të motit me erë dhe me shi, në vazhdën e Stuhisë Tropikale Eta. Zyrtarët e NASA’s thanë se moti i keq do ta kishte vështirësuar rikthimin e raketës Falcon-9 në tokë për t’u ripërdorur.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera