×
 • Lajme
 • Lajme

  Sondazhi i LVV-së: Kurti gëzon mbështetjen e 47.8% të qytetarëve

  FrontOnline
  08 Korrik 2020

  Lëvizja Vetëvendosje së fundmi ka realizuar një sondazh, ku në pyetjen se nëse zgjedhjet do të mbaheshin në qershor cilin subjekt do ta vontonit, sipas tyre shumicën parlamentare do ta kishte LVV-ja.

  Sipas tyre LVV do të kishte 56 ulëse në Kuvend, pasuar nga PDK-ja dhe LDK-ja me nga 18 ulëse, AAK-ja 8 ulëse dhe +20 ulëset e minoriteteve që janë të garantuara me Kushtetutë.

  “Kanë mjaftuar vetëm 120 ditë të qeverisë Kurti për ta përmbysur komplet skenën politike në vend. Qytetarët e vendit kanë dëshmuar mbështetjen e fuqishme për qeverinë Kurti dhe vendimet e saj. Në sondazhin e muajit qershor qytetarët kanë shprehur përkrahje të madhe për Lëvizjen VETËVENDOSJE! dhe Albin Kurtin. Në rast se zgjedhjet do të mbaheshin në qershor atëherë Lëvizja VETËVENDOSJE! do të kishte 56 ulëse në Kuvend, ndërkaq si kandidat për Kryeministër Albin Kurti gëzon mbështetjen e 47.8%, të gjithë liderët e tjerë politik së bashku nuk arrijnë këtë përqindje të mbështetjes”, thuhet në njoftimin e LVV-së.

  Kujtojmë se Albin Kurti ishte zgjedhur kryeministër më 3 shkurt të këtij viti, ku pas 50 ditëve të qeverisjes ai shkarkua nga Kuvendi i Kosovës pas mocionit të iniciuar nga partneri i tij i koalicionit LDK. Kurti e vazhdoi mandatin e tij si kryeministër në detyrë deri më 3 qershor 2020.

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shtator 2023
  Në seancën e rigjykimit të enjten në Gjykatën Themelore në Pejë, Shaban Gogaj tha se për veprën e parë “Vrasje e rëndë”...
  Lajme28 Shtator 2023
  Anëtarja e Kryeisëë së Lëvizjes Vetëvendosje, Dejona Mihali, ka reaguar pasi Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se KFOR’i duhet të marrë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat ka folur në lidhje me situatën në veri të Kosovës. Kreu i qeverisë shqiptare...
  Të tjera
  Lajme28 Shtator 2023
  Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se në Kuvendin e Kosovës duhet të miratohet një Rezolutë që dënon terrorizmin...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti është deklaruar rreth ngjarjes së të dielës ku mbeti i vrarë një rreshter policor, pas sulmit ngas grupi terrorist...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka dënuar sulmet e së dielës ndaj Policisë së Kosovës, nga një grup terrorist...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti së bashku me ministren Donika Gërvalla-Schëarz dje kanë pritur ambasadorët dhe diplomatët e akredituar në Republikën e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila ka thënë sot se sulmi i të dielës në Banjskë të Zveçanit është një...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.