×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sondazh i ri, Biden vazhdon të mbajë avantazhin kundrejt Trumpit

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Pas dy konventave politike, Joe Biden (demokrat) mban një avantazh ndaj Donald Trumpit (republikan) në garën për presidencën e SHBA-së, sipas një sondazhi të ri të CNN-it.

  Midis votuesve të regjistruar, 51 për qind mbështesin Bidenin, 43 për qind Trumpin.

  Dallimi në mbështetjen e secilit kandidat kur krahasohet me një sondazh të kryer para-konventave është brenda kufijve të mazhës së gabimit të lejuar të mostrës (3.8 për qind).

  Të dy kandidatët rritën pjesën e mbështetësve të tyre që thonë se po votojnë më shumë për kandidatin e tyre të zgjedhur sesa “për inati” të kundërshtarit të tij, megjithëse kjo shifër është akoma më e lartë për republikanin sesa për demokratin.

  Për Biden, është deri në 45 për qind, nga 38 për qind para-konventës, dhe për Trumpin, tani është në 77 për qind, nga 67 për qind para konventave.

  Ndryshe, kujtojmë se zgjedhjet presidenciale amerikane do të mbahen më 3 nëntor (e martë).

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Të martën, u raportua se Marc-Andre Ter Stegen do t’i nënshtrohet një operacioni për lëndimin që ka pësuar në shpinë që e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.