×
 • Lajme
 • Lajme

  Sociologu Ferdi Kamberi: Karantina ndikoi në rritjen e natalitetit

  FrontOnline
  13 Nëntor 2021

  Sociologu Ferdi Kamberi për Front Online thotë se vitet e fundit i gjithë rajoni ka pasur një rënie të natalitetit, por bazuar në të dhënat e fundit vërehet se në Kosovë ka rritje të madhe të lindjeve.

  Ai thotë se në rritjen e natalitetit ka pasur ndikim mbyllja karantinimi gjatë pandemisë Covid-19.

  “Deri më tani Kosova sikurse vende tjera të rajonit dhe të Evropës kanë pasur një rënie të natalitetit. Mirëpo, së fundi të dhënat flasin për një rritje të numrit të lindjeve në Kosovë në raport me vitet e kaluara. Këtu ka ndikuar edhe çështja e pandemisë globale dhe karantinimi. Konsiderojë se çiftet kanë pasur edhe kohë që të planifikojnë shtatzëni më të planifikuar”, tha ai për Front Online.

  Sociologët konsiderojnë se përveç efekteve negative që po lë pas pandemia Covid19, pjesa pozitive është rritja shumë e madhe e natalitetet që nuk mbahet mend në vitet e fundit. /Front Online/

  Lumturia në pandemi, kosovarët sivjet thyen rekordin me fëmijë

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kosova si shteti më i ri evropian krenohej me popullsinë më të re. Mirëpo kjo popullsi ka nisur të plaket. Dhe Kosova...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin e të dyshuarve për plagosjen e mbrëmshme në Pejë. Të dyshuar janë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2337 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.