Bota/Rajoni

Socialistët Evropian: Nën udhëheqjen e Zaevit vendi do të vazhdojë drejt rrugës demokratike

Socialistët Evropian: Nën udhëheqjen e Zaevit vendi do të vazhdojë drejt rrugës demokratike
14:28 | 19 Gusht 2020

Partia e Socialistëve Evropianë (PSE) përshëndeti sot marrëveshjen e koalicionit për formimin e qeverisë së re, të publikuar dje nga LSDM dhe BDI, sipas së cilës Zaev do të jetë kryeministër për të gjithë mandatin duke ia dorëzuar postin stafit të BDI-së 100 ditë para zgjedhjeve të ardhshme.

“Ky është një moment i shkëlqyeshëm për Maqedoninë e Veriut. Nën udhëheqjen e vazhdueshme të Zoran Zaev, vendi tani mund të vazhdojë në rrugën e saj demokratike, evropiane.

Ne e mirëpresim marrëveshjen e arritur dhe shpresojmë për përparim të shpejtë, në mënyrë që qeveria e re e udhëhequr nga Zoran Zaev të miratohet nga Kuvendi dhe të mund të fillojë me punë”, tha kryetari i PSE Sergei Stanishev.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera