×
 • Lajme
 • Lajme

  Smajl Latifi: 20 raste aktive me COVID-19 në Rahovec, ndër ta një zyrtar i komunës me komplikime shëndetësore

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka thënë se një zyrtar i kësaj komune është i prekur me virusin COVID-19, i cili ka komplikime serioze shëndetësore.

  Latifi tregoi se zyrtari aktualisht është me oksigjeno-terapi në Klinikën Infektive, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

  Sipas tij, në Komunën e Rahovecit aktualisht 20 persona janë aktiv të infektuar me virusin COVID-19, ndërsa numri i përgjithshëm i të prekurve nga fillimi i pandemisë, është 58.

  “Aktualisht kemi 20 raste aktive me COVID-19. Kemi pesë qytetarët të cilët kanë ndërruar jetë me ketë virus, por nuk është shkaku i vdekjes virusi, por sëmundjet tjera. Kemi 33 raste të shëruara. Nga fillimi i pandemisë dhe deri më sot kemi 58 raste që kanë qenë me COVID-19, ku 20 aktualisht i kemi aktiv. Nga pikëpamja e profesionistëve shëndetësor, duket që është shqetësuese. Përveç një qytetari i cili është zyrtar i kësaj komune i cili ka komplikime serioze dhe është i shtruar në dhomën intensive, me oksigjen në Klinikën Infektive, të gjithë të tjerët kanë gjendje stabile. Zyrtari i kësaj komune është traume dhe në oksigjen”, ka thënë Latifi.

  Kryetari i kësaj komune, po ashtu tha se rritja e numrit të rasteve vjen si pasojë e lirimit të masave.

  “Vështirë është të themi që pas zbutjes së plotë të masave dhe pas një mbyllje prej 2 muaj e gjysmë, qytetarët tanë kanë lëvizur më lirshëm dhe kjo mund të themi që është arsyeja që është rritur numri i rasteve. Shpresojmë që do ta kalojmë këtë pandemi, e posaçërisht zyrtari komunal që është i shtrirë në Klinikën Infektive ta përballoj dhe të kthehet sa më shpejt”, tha ai.

  Ndërkaq, ai shtoi se gjendja momentale në Komunën e Rahovecit është e menaxhueshme.

  “I kemi marr masat që ta mirëmbajmë gjendjen dhe të mos lejojmë përhapjen e virusit në komunën tonë. Edhe manuali për luftimin e COVID-it si dhe rekomandimet e IKSHPK-së, po zbatohen më mirë”, tha ndër të tjera kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi. /RTV Dukagjini

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Të hënë në mbrëmje në kryeqytetin e Kosovës janë ndezur qirinj në shenjë dhimbje dhe kujtimit për Liridona Admeja, e cila  u vra...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kreu i AAK’së Ramush Haradinaj në një postim ka thënë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti po i fyen pjesëtarët e Njësisë...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në konferencën “Preferencat Gjinore dhe Aborti Selektiv – Diskriminimi Gjinor dhe Praktika të Dëmshme ndaj Vajzave”, ka...
  Të tjera
  Vip04 Dhjetor 2023
  Ashtu papritur, një ditë më parë morëm vesh se ylli shqiptar Dua Lipa i ka dhënë fund romancës me regjisorin Romain Gavras,...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.