Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  S’kalon propozimi i Osmanit për ndarjen e 3 milionë € për blerjen e maskave – LDK kundër!

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Komisioni për Buxhet dhe Transfere ka diskutur për propozimin e kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani, rreth ndarjes së 3 milionë eurove për blerjen e maskave.

  Ky propozim nuk ka marrë pëlqimin e anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës në këtë Komision.

  Indeksonline mëson se deputeti Fatmir Rexhepi ka votuar kundër këtij propozimi ndërsa Shkëlzen Hajdini ka abstenuar.

  Të vetmit që votuan pro ishin deputetët e GP të Lëvizjes “Vetëvendosje”, Hekuran Murati dhe Mimoza Kusari-Lila. Kësisoj, ky propozim nuk ka marrë miratimin që të shkojë në Kuvendin e Kosovës.

  Ndryshe, kryeparlamentarja Osmani ka deklaruar se propozimi i saj për shpërndarjen e maskave falas shumëpërdorimshe mbështetet te kërkesa e madhe e qytetarëve.

  Ajo ka deklaruar se nuk duhet të kursehet në blerjen e maskave, por të kursehet në shpenzime të tjera më luksoze.

  “Është pikërisht gjendja ekonomike e qytetarëve e cila më ka shtyrë që ta bëjë një amandament të tillë. Në vend se të brengosemi për 3 milionë euro që do të shpenzoheshin për maska për qytetarët ne duhet të brengoseshim për shumë shpenzime luksi që janë propozuar nga institucione të ndryshme”.

  “Buxheti që mund të shfrytëzohet për maska të merret nga shpenzimet e institucioneve që dëshirojnë t’i shfrytëzojnë për blerjen e mobileve të reja, sepse mobiliet mund të presin, përderisa buxheti është paraparë për mobilie, telefona të rinj dhe laptopa e madje për vetura të blinduara më mirë është që ajo shumë të shfrytëzohet që t’ia lehtësojmë barrën ekonomike qytetarëve që kanë nevojë”, ka deklaruar ajo.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Dragan Nedeljkoviq, që mediat serbe po e quajnë “anëtar i Autoritetit të Përkohshëm të komunës së Zveçanit”, ka folur para gazetarëve serbë....
  Lajme30 Maj 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është shprehur i shqetësuar për demolimin e veturave të T7 e KOHËS në Zveçan. Njëherësh AGK u...
  Lajme30 Maj 2023
  Për situatën në veri, kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar me të dërguarin e posaçëm të Britanisë së Madhe për Ballkanin...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.