×
 • Lajme
 • Lajme

  S’kalon mocioni i PDK’së për tërheqjen e projekligjeve për KPK’në, KPM’në dhe Zyrtarët Publikë nga rendi i ditës

  FrontOnline
  11 Korrik 2024

  Deputeti i PDK’së, Abelard Tahiri, ka kërkuar votimin e një mocioni për tërheqjen e projekligjeve për KPK’në, KPM’në dhe Zyrtarët Publikë nga rendi i ditës.

  “Në emër të Grupit Parlamentar të PDK’së propozoj një mocion përmbajtesor, mocion i cili kërkon ndryshimin e rendit të ditës të kësaj seance. Pra kërkojmë që përmes një rezolute ta obligojmë Qeverinë e Republikës së Kosovës për tërheqjen e tri projektligjeve të cilat ne vlerësojmë se janë në kundërshtim me frymën kushtetuese…. Ne si opozitë nuk duam thjeshtë ta kemi një betejë politike në këto projektligj, mendoj që mundemi me punu së bashku sidomos në ligjin që e cenon fjalën e lirë dhe mediat e lira në vendin tonë dhe konsiderojmë që një angazhim i joni mundet me nxjerrë vendin prej kësaj situate”, tha Tahiri.

  Këtë propozim e kanë përkrahur grupet parlamentare të LDK’së dhe AAK’së, mirëpo jo Lëvizja Vetëvendosje.

  21 deputetë votuan për, 53 kundër dhe 1 abstenoi.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Ragmi Mustafi nga Partia për Veprim Demokratik, njëherësh këshilltar i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, ka folur për Front Online lidhur me zgjedhjet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka thënë se arratisjet nga burgjet ka pasur edhe në të kaluarën dhe se mund të ketë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues i Kosovës (ShKK), Ismail Dibrani, ka thënë se dy të arratisurit nga burgu, Faton Hajrizi dhe...
  Të tjera
  Kronika13 Korrik 2024
  Dy persona janë zhdukur në Prizren ditën e premte. Policia njofton se bëhet fjalë për vëlla dhe motër, të cilët janë larguar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.