Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  S’ka vota as për plotësim ndryshimet e Ligjit për Këshillin Ekonomiko-Social

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Megjithëse deputetët e Kuvendit po diskutojnë një numër të madh projektligjesh, mungesa e kuorumit është bërë shkak i shtyrjes së miratimit të Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Këshillin Ekonomiko-Social. I njëjti nga koalicioni qeverisës u vlerësua si i nevojshëm dhe mirë, ndërsa dy partitë opozitare thanë se projektligji ka mangësi të mëdha.

  Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica tha ky projektligj është i rëndësishëm meqë avancon promovimin e dialogut social në vend.

  Reçica: Të drejtat bazike të punëtorëve dhe punëdhënësve kanë bazë e nevojshme për zhvillim të politikave socio-ekonomike

  “Objektivi kryesor i këtij projektligji është qasja gjithëpërfshirëse e partnerëve social në këtë mekanizëm që ka për qëllim promovimin e dialogut social, duke u përshtatur kritereve dhe kërkesave edhe të Bashkimit Evropian, të gjitha këto për faktin se përmes dialogut social liria e asocimit dhe të drejtat bazike të punëtorëve dhe punëdhënësve janë një bazë e nevojshme për zhvillimin dhe funksionimin adekuat të politikave të punësimit dhe atyre socio-ekonomike”, tha ai.

  Ndërsa, deputetja e Vetëvendosjes Mimoza Kusari-Lilaj, tha se duhet të ketë ribërje të paketës së ligjeve të cilat duhet ta kenë së pari Ligjin e Punës dhe pastaj të trajtohen projektligjet tjera.

  Kusari: Së pari ligjin bazë Ligjin e Punës dhe pastaj të trajtohen Projektligjet tjera

  “Argumenti kryesor në kundërshti me këto dy projektligje është fakti se nuk është pjesë Ligji i Punës i cili duhet të jetë ligj ombrellë për të dy Projektligjet që sot prezantohen. Do të thotë ne duhet të kemi së parin ligjin bazë i cili ka ndjell debat mjaftë të hovshëm në legjislaturën e kaluar dhe ministri e di ka qenë përgjegjës edhe në atë kohë që edhe Projektligji për Këshillin Ekonomik-Social ka pasur nevojë për ndryshime më përmbajtjesore. Sot ka ardhur në Kuvend një version pak më i ndryshuar nga versioni i vitit 2018, ndërsa ka edhe komente dhe punë të tjera që janë propozuar për këtë projektligj që në kuadër të grupeve punuese që nuk janë pjesë e këtij projektligji…Ka nevojë për rikthim dhe gjithashtu ribërje të paketës së ligjeve të cilat do ta kenë së pari ligjin bazë, Ligjin e Punës dhe pastaj të trajtohet edhe Projektligji për Këshillin Ekonomik-Social dhe ai i Inspektoratit”, tha ajo.

  Por përkrahje për këtë projektligj kërkoi deputeti i LDK-së, Fidan Rakaliu.

  Rakaliu: Këto janë objektivat kryesore që synohet në plotësim ndryshimin e Ligjit

  “Objektivat kryesore që synohet të arrihen në procesin e ndryshimit të ligjit, e të cilat janë në harmoni me prioritetet e qeverisë janë e strukturimi dhe zbatimi i drejtë i dispozitat e projektligjit dhe adresimi e evitimi i çështjeve problematike në mënyrë që mos të ketë vështirësi praktik të këtij projektligji”, tha ai.

  Ndërsa, deputeti i PDK-së, Ferat Shala tha se ata do të përmbahen nga votimi për këtë projektligj.

  Shala: Ky projektligj ka disa të meta substanciale

  “Ky projektligj ka disa të meta substanciale, saktësisht me atë që është afru nuk ka arritur të qartësojë se pse po ndryshohet Ligji i vjetër”, tha ai.

  Ndërsa përkrahje i dhanë grupet parlamentare të AAK-së dhe Nimsa-ARK./

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Një person me lëndime në kokë dhe këmbë është paraqitur në stacionin policor Leposaviq dhe ka deklaruar se është sulmuar fizikisht dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Lajme24 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, mori pjesë në Iftarin, darkën e Ramazanit, të organizuar nga stafi i Ambasadës Amerikane. Ai...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Liderёt e Bashkimit Evropian nёpёrmjet tё konkluzave kanё pёrshendetur marrëveshjen e arritur nё Ohёr të Mqedonisë së Veriut, nё mes tё kryeministrit...
  Lajme24 Mars 2023
  Trepça ka hapur rreth 100 vende të lira të punës. Është hapur konkurs i brendshëm për punëtorë në Minierë LINKU KËTU
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Tanzania ka njoftuar shpërthimi e një sëmundje vdekjeprurëse e cila vjen nga virusi Marburg. Deri më tani janë shënuar 5 viktima si...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me kabinetin qeveritar sot do të bëjë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”...
  Lajme24 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji, në mbledhjen e mbajtur të enjten, ka vendosur për shtrenjtim të çmimit të rrymës. Ky...
  Lajme24 Mars 2023
  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere sot do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të ketë diskutim rreth Bordit Drejtues të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.