×
 • Lajme
 • Lajme

  Situata në Pejë: 16 pacientë po trajtohen për Covid 19, dy nga ta janë në gjendje të rëndë

  FrontOnline
  21 Shtator 2020

  Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë janë duke u trajtuar 16 pacientë me coronavirus prej të cilëve dy janë në gjendje më të rëndë shëndetësore.

  Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi nga ky spital, ku po ashtu thuhet se 9 pacientë me COVID-19, janë duke u trajtuar e oksigjeno terapi.

  “1 pacientë është shëruar gjatë 24 orëve të fundit nga Covid-19 në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. Aktualisht po trajtohen 16 pacientë me Covid-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 9 pacientë janë në Oksigjeno terapi dhe nga këta 2 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Nga personeli i spitalit aktualisht janë të infektuar 1 Mjek, 2 Infermiere dhe 1 punëtor i Shërbimeve Teknike”, thuhet në njoftim.
  Po ashtu, gjatë fundjavës në këtë spital kanë lindur 22 foshnje, prej të cilave 10 të gjinisë mashkullore dhe 12 të gjinisë femërore.

  “22 ka qenë numri i lindjeve gjatë vikendit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. 13 lindje kanë qenë normale dhe 9 me prerje cezariane. Kanë lindur 22 foshnje, 10 të gjinisë mashkullore dhe 12 të gjinisë femërore. Gjatë vikendit të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 613 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësorë”, thuhet në njoftim.

  Sipas njoftimit, 61 pacientë janë̈ shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm, ndërkaq 374 pacientë kanë kryer analiza, që në total kanë bërë̈ 4,128 analiza, ndërsa janë kryer 10 operacione.

  Ndryshe, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se numri total i rasteve pozitive është 15.063 raste nga 62.011 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 613 raste të vdekjes.

  IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 12.570 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.880.

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Kronika23 Shtator 2023
  Është grabitur një punëtor i një poste të shpejtë në Pejë, i cili ka raportuar se i është vjedhur çanta me rreth...
  Kronika23 Shtator 2023
  Dy vajza të mitura janë rrahur nga dy të tjera në fshatin Kovragë të Istogut. Policia ka bërë të ditur se sipas...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është arrestuar një person në Pejë, pasi i njëjti dyshohet se ka ushtruar dhunë psiqike ndaj babait të tij. Policia ka bërë...
  Të tjera
  Ekonomi23 Shtator 2023
  161.6 milionë euro është rritja e depozitave të klientëve në bankat komerciale vendore për muajin gusht. Kjo ka çuar në total vlerën...
  Sport23 Shtator 2023
  Superliga e Kosovës në basketboll vazhdon sot me ndeshjet e radhës në kuadër të javës së parë. Këtë të shtunë në program...
  Kronika23 Shtator 2023
  Ka vdekur njëri nga dy të plagosurit në Rahovec të cilët u qëlluan me armë zjarri katër ditë më parë. Lajmin për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Tetë trupa të pajetë janë gjetur në ditët e fundit në Parkun Kombëtar El Veladero në Meksikë. Njoftimi u dha dje në...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka kritika të mëdha për mënyrën se si po zhvillohet dialogut me Serbinë. Ai i tha ...
  Vip23 Shtator 2023
  Reperja shumë e përfolur shqiptare, Tayna, ka pasur shumë sukses në muzikë, duke e bërë hit çdo këngë të saj. Tayna, gjithmonë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.