×
 • Lajme
 • Lajme

  Sipas ministrit Jevtiq serbët e Kosovës janë krenar me arritjet e Vuçiqit në Washington dhe Bruksel

  FrontOnline
  08 Shtator 2020

  Ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Dalibor Jevtiq ka thënë se nënshkrimi i marrëveshjes në Washington është një lajm i mirë për serbët në Kosovë.

  Ai për portalin “Kosovo Online” tha se serbët që jetojnë në Kosovë janë krenarë për presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe me ato që ai arriti në Washington dhe Bruksel.Jevtiq theksoi se pritjet e serbëve nga Vuçiq dhe Marko Gjuriq, drejtor i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, janë përmbushur.

  “I gjithë delegacioni ynë ka përmbushur pritjet e serbëve që jetojnë në Kosovë në drejtim të mbrojtjes së jetës së njerëzve.“Ajo që u bë me nënshkrimin e kësaj marrëveshje jo vetëm që zgjidh problemet e të dy kombeve, por gjithashtu jep një shans për të përmirësuar situatën ekonomike jo vetëm në Kosovë por edhe në Serbinë qendrore, e cila është diçka që duhet t’i bëjë të gjithë të lumtur”, tha ai.
  Ai tregon se ata që kritikojnë një marrëveshje të tillë flasin vetëm për veten.

  “Gjithçka në kundërshtim me këtë marrëveshje i përshtatet atyre, në kundërshtim me zhvillimin ekonomik, shansin për të hapur vende të reja pune dhe kështu kthimin dhe mbijetesën e serbëve”, deklaroi Jevtiq.Ai tregon se në bisedën me serbët në Kosovë, ai dëgjoi se njerëzit janë krenarë për gjithçka që Vuçiqi bëri për interesat e serbëve.

  BAD NEWS EAGLE BËJNË HISTORI NË LIGËN E LEGJENDAVE DHE DY FINALE FANTASTIKE BASKETBOLLISTIKE TREPÇA – PEJA
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot, në pritjen e organizuar nga Baroness Blake për nderë të Ditës së Falmurit Kombëtar, ambasadori i Republikës së Kosovës, në Britani,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Banorët e Fushë Kosovës kanë mbetur pa ujë që gjashtë orë, të martën, më 28 Nëntor në ditë feste. Kështu i tha...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Gjykata Themelore në Gjakovë ia ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh zyrtarit policor, E.S., që dyshohet për kryerjen...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Sport28 Nëntor 2023
  Ylli i futbollit Xherdan Shaqiri e ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Futbollisti i Chikago Fire dhe Përfaqësueses së Zvicrës e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.