×
 • Auto
 • Auto

  Sindikata e punëtorëve të automjeteve në SHBA arriti një marrëveshje me General Motors

  FrontOnline
  31 Tetor 2023

  Sindikata e Punëtorëve të Industrisë së Automjeteve të Shteteve të Bashkuara (UAW) ka arritur një marrëveshje të re kolektive me General Motors (GM), pasi arriti një marrëveshje me konkurrentët Ford dhe Stellantis javën e kaluar, raportojnë mediat amerikane, transmeton FrontOnline. Kjo i dha fund grevës gjashtë-javore të punëtorëve në industrinë amerikane të automobilave.

  Punëtorët në të tre kompanitë po kthehen në punët e tyre në përputhje me marrëveshjen, megjithëse miratimi përfundimtar i kontratave duhet ende të votohet nga anëtarësia e sindikatës UAW.

  Greva u iniciua nga UAW më 15 shtator dhe gradualisht u zgjerua, por vetëm 45,000 nga 146,000 anëtarët e sindikatës ishin në grevë.

  Për momentin nuk dihen detajet e marrëveshjes me General Motors, por mediat amerikane raportojnë se është e njëjta marrëveshje me Ford dhe Stellantis.

  Parashikohet rritje 25 për qind të pagave për punonjësit gjatë kohëzgjatjes së kontratës kolektive, si dhe janë zbatuar disa kërkesa të tjera, si harmonizimi i pagave me rritjen e kostos së jetesës, që krahas rritjes së inflacionit do të thotë më i lartë se 25%.

  Në fillim të grevës, UAW kërkoi rritje të pagave me 40 për qind, ndërsa drejtuesit e tre gjigantëve amerikanë të automobilave, nga ana tjetër, ofruan vetëm rreth nëntë për qind.

  Presidenti amerikan Joe Biden është gjithashtu i lumtur, pasi ai ishte i vetmi president amerikan në histori që iu bashkua shkurtimisht sindikalistëve grevistë pranë Detroitit në shtator dhe shprehu mbështetjen e tij për ta. Në reagimin e tij të parë për përfundimin e grevës, Biden tha se ishte një lajm shumë i mirë./FrontOnline/

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Leonard Ademaj shkoi në mëngjes në Gjykatën Themelore në Prishtinë, aty ku tre të dyshuarit për vrasjen e motrës së tij, përfshirë...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Fundjava do të përfundojë me një super ndeshje në program. Kampioni në fuqi, Barcelona do të përballet me Atletico Madridin sonte me...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Në Hamburg të Gjermanisë u hodh shorti për fazën finale të Euro 2024 teksa Franca u shortua në Grupin D së bashku...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova kanë realizuar sfidës së kapitenit. Gjatë sfidës, ishte Buci ai që ngacmoi Edonën. Ai e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Gani Gërmia nuk është duke i ndalur shakatë e tij me banorët e tjerë të shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Lindita Halimi ka folur për lojën e saj brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ajo ka treguar disa prej shkaqeve...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.