Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Si u zbulua varreza masive në Serbi përmes imazheve satelitore

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Disa imazhe satelitore kanë qenë vendimtare për zbulimin e varrezës në Kizhevak të Serbisë, besohet se aty janë 15-17 trupa.

  Dyshime se në këtë vend ka varrezë masive kishte qysh moti.

  Por, gërmimet në kërkim të trupave të shqiptarëve të vrarë filluan tek në vitin 2015.

  Që nga ajo kohë, këtu në Kizhevak të Serbisë është gërmuar, por nuk kishte ndonjë rezultat.

  Por, gjërat morën kthesë pozitive para pak ditësh, ku në këtë vend u zbuluan disa mbetje mortore.

  Gjithçka duket të jetë mundësuar, tek kur EULEX-i kishte arritur që ti siguroj disa imazhe satelitore.

  Këto imazhe përmes një video i ka publikuar vet Misioni Evropian për Sundim të Ligjit.

  Këto foto satelitore janë të  vitit 1999, kohë kjo kur në këtë vend janë varrosur trupat e shqiptarëve.

  Për këtë cështje ka folur Javier Snatana, që është arkeolog forenzik në EULEX.

  Ai shpjegon problemet e mëdha që kanë hasur deri në zbulimin e trupave.

  E situatën e kishte komplikuar edhe më shumë konstrukti i kësaj miniere në Kizhevak.

  Kjo pasi që këtu janë katër apo pesë galeri, ku secila ka një lartësi prej afërsisht 13 metra.

  Ndërsa këtu dyshohet se janë në mes të 15 deri në 17 trupa.

  Se imazhet që satelitore ishin vendimtare e pranon edhe vet Javier Santana, ndërsa këto materiale i janë dhënë Komisionit Qeveritar të Kosovës për Personat e Zhdukur nga Komiteti i Kryqit të Kuq.

  Por, puna këtu është larg të përfunduarit.

  Për të vazhduar puna këtu sipas koordinatori për zhvarrime në EULEX, Krasimir Nikolov, duhet një urdhër gjykate.

  E tek atëherë mund të procedohet me procesin e zhvarrimit.

  Ndërsa, si hap shumë pozitiv zbulimin e këtyre mbetjeve mortore e ka cilësuar edhe Tarja Fromisto, që është zv, drejtoreshë e Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës.

  Formisto u ka bëri thirrje edhe një herë të afërmëve të gjithë personave të zhdukur që t’i japin mostrat e gjakut për ta lehtësuar procesin e identifikimit.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme19 Mars 2023
  Prerja ilegale e pyjeve po shënon rritje ndër vite. prerja nga Ministria e Bujqësisë kanë thënë se prej shkaqeve që po qojnë...
  Lajme19 Mars 2023
  Sekretari Blinken vlerëson marrëveshjen Kosovë-Serbi si hap kyç drejt anëtarësimit në BE dhe përparimit ekonomik. Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur marrëveshjen e...
  Lajme19 Mars 2023
  E dikur një ish sekretar i ministrisë së Shëndetësisë Pleurat Sejdiu, që sot është kryetar i Odës së Mjekëve të Kosovës, nuk...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.