×
 • Kronika
 • Kronika

  Si tentuan kosovarët t’i bartnin 130 kilogramë drogë me anë të dyerve të drurit deri në Zvicër?

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Tre persona po akuzohen se kanë organizuar transportimin e 130 kg drogë nga Kosova për në Zvicër

  Dyert e reja po shkatërrohen.

  Por këtë nuk po e bën një zdrukthëtar, por një hetues i policisë.

  Kjo pasi që kanë informacione të sakta që brenda tyre, ka diçka të paligjshme.

  Dyshimi i tyre edhe u vërtetua, në brendësi të kësaj dere janë fshehur tre kilogram drogë të llojit Marihuanë.

  Por kjo nuk ishte dera e vetme ku ishte fshehur droga.

  Edhe 21 dyer të tjera ishin mbushur me gati 130 kilogram Marihuanë teksa destinacion ishte Ferizaji e më pas Zvicra.

  Gjithë ky veprim ishte bërë  në vitin 2017 në Prizren e Gjakovë.

  Në atë kohë polica kishte zbuluar një rrjet trafikantësh të drogës, ndërsa Prokuroria e Prizrenit tani ka ngritur aktakuzë për tre persona  duke ua vënë në barrë veprën penale: blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje e pa autorizuar e narkotikëve.

  T7 ka siguruar aktakuzën në fjalë në cilën jepen detaje se ishte organizuar bartja e drogës.

  Ndërkohë gjatë zhvillimit të hetimeve ishin aplikuar masa të fshehta teknike të vëzhgimit dhe hetimit nga Policia.

  Sipas aktakuzës të pandehurit kishin kontaktuar disa taksistë për t’i bartur dyert për në Ferizaj e Prizren.

  Këta po i shqetësonin kërkesat e kompanive që po i kërkon kompanitë transportuese për ti bartur dyert.

   “Nuk kërkojnë kurgjo në botë, vetëm thuaj jam taksi e senet mi ka jap një i Klinës” dhe “thuaj në pazar ka ardhur e me ka marrur se s’kishin pas kohë ata”

  Më pas njëri nga të dyshuarit U.S ishte interesuar për gjetur një taksitë tjetër dhe i kishte shkruar dëshmitarit D.N.

  Por dëshmitari nuk kishte fol fjalë të mira për taksistin.

  “Është hajn i pa shpirt, dhe nëse ki ndonjë gjë nuk ka ku me na ik se e kam kojshi”

  I dyshuari U.K po ashtu u përgjua teksa bisedonte me dikë të telefon duke i thënë se po fitojnë shumë para

  “Po me duket 100 mijëshen e kapem”

  E dy të akuzuarit N.O dhe U.S pas gjashtë muajve arratisje në vitin 2018 ishin dorëzuar në polici.

  Prokuroria ka kërkuar dënimin e të pandehurve. /Front Online/

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Në një objekt banesor janë përfshirë nga zjarri orët e rrymës në rrethana të panjohura. Në raportin 24 orësh të Policisë së...
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Të martën në Prishtinë është arrestuar një person nën dyshimin që i ka kanosur disa policë. “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar,...
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Një grua ka raportuar në polici sse janë hasur dy kartëmonedha si dhe tri monedha, në vlerë totale prej 556 euro që...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, është takuar të martën me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj. Presidentja...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Paneli i Gjykatës së Apelit të Gjykatës Speciale në Hagë më 14 dhjetor do ta shqiptojë aktgjykimin në rastin e Salih Mustafës....
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.