×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Si të ndërtoni kocka të forta

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Lidhjet lulëzojnë me kompresim dhe dekompresion, duke larë sipërfaqet e bashkimit me lëng sinovial.

  Ju mund të ndihmoni në forcimin e kockave kur drejtoni sasinë e duhur të forcës përmes kockave, si përgjatë boshtit / kokrrës së rritjes së kockave, si dhe në një shumëllojshmëri këndesh drejt boshtit të kockave, transmeton lajmi.net.

  Në këtë sekuencë lëvizjeje, përqendrohuni së pari në nyjet e këmbës dhe të këmbës, në përgatitje për të qëndruar në këmbë dhe ecje. Pastaj përqendrohuni në nyjet e kukave, legenit dhe shpinë.

  Përparoni shtyllën kurrizore në brinjët, shpatullat, krahët dhe qafën. Praktikoni të gjitha lëvizjet duke u ulur së pari, pastaj duke qëndruar në këmbë, shkruan alternative medicine. Filloni të uleni për të lubrifikuar nyjet tuaja, pastaj shkoni përpara në këmbë, në mënyrë që të stimuloni kockat tuaja me peshë të plotë.

  Ushtrimi 1

  • Qëndroni ose uluni në një banak në mënyrë që duart tuaja të mund të mbështeten në pëllëmbët e banakut, bërrylat e përkulur dhe tehët e shpatullave që mbështeten në brinjët, larg nga lobet e veshit.
  • Vendosni një leckë nën secilën pëllëmbë në mënyrë që duart tuaja të mund të rrëshqasin pa probleme mbi banak.
  • Vizatoni një figurë tetë me pëllëmbën tuaj të djathtë në banak.
  • Vizato një figurë tetë me pëllëmbën e majtë në banak.
  • Me të dy duart tuaja të djathta dhe të majta, njëkohësisht vizatoni tetëdhjetë figura në banak.
  • Ndërsa përparoni, rritni madhësinë e tetëdhjetë figurave tuaja. Lejoni brinjët tuaj të lëvizin me krahët.

  Ushtrimi 2

  • Qëndroni përballë një muri të qetë, gjunjë të përkulur, këmbët në gjerësinë e shpatullave.
  • Vendosni duart tuaja në mur në lartësinë e shpatullave. Vizatoni një figurë tetë me dorën tuaj të djathtë. Vizatoni një figurë tetë me dorën tuaj të majtë. Vizatoni tetë figura njëkohësisht me duart tuaja të djathta dhe të majta.
  • Ndërsa rritet rehatia juaj, rritni madhësinë e tetëdhjetë figurave. Përfshini lëvizjet e brinjëve, shpinës dhe shpatullave tuaja.

  Ushtrimi 3

  • Uluni ose qëndroni në këmbë dhe përkulni bërrylat.
  • Mbajeni bërrylën tuaj të djathtë me dorën e majtë dhe bërrylën e majtë me dorën e djathtë.
  • Vizatoni tetë figura para kockave të gjoksit, drejt murit në të djathtë, drejt murit në të majtë, lart sipër jush në tavan.

  Ushtrimi 4

  • Vizatoni tetë figura në ajër me duart e kapura dhe bërrylat drejt.
  • Vizatoni tetë figura në ajër përpara kockave të gjoksit.
  • Ndiqni lëvizjen e duarve me hundën dhe sytë tuaj.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Lifestyle26 Shtator 2023
  Më shumë se 15 milionë njerëz të moshës mbi 60 vjeç në Kinë vuajnë nga demenca, nga të cilët afro 10 milionë...
  Lifestyle26 Shtator 2023
  Dashi Zemërgjerësia do të shënjojë jetën tuaj në çift. Edhe pse në disa momente mund të keni ndonjë dyshim, kjo nuk do...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  E folura në gjumë është një nga fenomenet më interesante në organizmin e njeriut. Pavarësisht se shumë njerëz në botë flasin në...
  Të tjera
  Lajme26 Shtator 2023
  Ambasadori amerikan deklaroi se sapo doli nga takimi me Presidenten Vjosa Osmani, ku diskutuan për ngjarjet e fundit në Kosovë. Ende po...
  Sport26 Shtator 2023
  Menaxheri i Real Madridit, Carlo Ancelotti, ka konfirmuar Arda Guler është rikthyer nga lëndimi dhe mund të luajë në ndeshjen e ardhshme,...
  Lajme26 Shtator 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë ka njoftuar se ua ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji dy sulmuesve të grupit kriminal serb...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Konfliktet e fundit me Ukrainën lënë pak zgjidhje, por konflikt të drejtpërdrejtë me NATO-n, tha zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë...
  Lajme26 Shtator 2023
  Gjykata Themelore në Pejë, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Fatlum Deliu, për vrasjen e V.B., në qershor të 2021-ës në Klinë, duke...
  Sport26 Shtator 2023
  Barcelona do të duhet të jetë kreative në mënyrë që të sigurojë që ata të mbajnë Joao Felix dhe Joao Cancelo përtej...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.