Lifestyle

Si të merrni proteina në një plan dietik vegan

Si të merrni proteina në një plan dietik vegan
18:35 | 10 Korrik 2020

Ishte një kohë kur njerëzit e vetëm që ndoqën një dietë vegane ishin aktivistë radikalë të kafshëve që kërkonin të dërgonin një mesazh.

Sot, shumë njerëz po kthehen në një mënyrë jetese vegane, si një mënyrë për të humbur peshë dhe për të rritur shëndetin e tyre të përgjithshëm.

Një nga sfidat më të mëdha për të bërë kalimin në një stil jetese vegane (në të cilin nuk konsumoni produkte shtazore ose nënprodukte) është marrja e mjaftueshme e proteinave.

Për shkak se nuk konsumoni qumështore, djathë, mish apo vezë, të gjitha zgjedhjet tradicionale për proteina, mund të duhet pak rregullim për të kuptuar se si të siguroheni që po merrni mjaft proteina pasi të kaloni në vegan.

Shumë ushqime natyrale me bazë bimore janë të pasura me proteina. Perimet si brokoli dhe asparagus kanë proteina, si dhe arrat dhe farat, të gjitha këto janë elemente të dietës vegane, shkruan natural solutions mag. Bishtajoret e tilla si fasulet, bizelet, tofu, burgers soje dhe qumështi i sojës janë përbërës të gjithanshëm që përmbajnë nivele të mira të proteinave.

Ekzistojnë gjithashtu disa kokrra që japin një sasi të mirë të proteinave kur përfshihen në dietë. Bukat e bëra me miell kërpi dhe / ose tërshëra janë të pasura me proteina, si dhe kokrra të tilla si quinoa dhe amaranth. Bukat e spërkatura janë një tjetër zgjedhje e mirë.

Edhe pse shumë nga zgjedhjet e zakonshme të ushqimit vegan ofrojnë vetëm një sasi të moderuar të proteinave, nëse hani një dietë të ekuilibruar mirë, duke përfshirë një kombinim të atyre burimeve të proteinave çdo ditë, sasia e përgjithshme që merrni brenda do të jetë e mjaftueshme.

Nëse jeni duke kërkuar të humbni peshë, një stil jetese vegan mund të ju ndihmojë të filloni humbjen e peshës duke ju ndihmuar të eleminoni shumë lloje të ushqimeve të përpunuara, ushqime me sheqer dhe gjëra të tjera që mund të sjellin fatkeqësi për dietën tuaj.

Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita

Të tjera