Bota/Rajoni

Shuhet shkrimtarja për fëmijë dhe skenaristja e shumë filmave, Shpresa Vreto

Shuhet shkrimtarja për fëmijë dhe skenaristja e shumë filmave, Shpresa Vreto
18:23 | 28 Shtator 2020

Ndahet nga jeta shkrimtarja për fëmijë, Shpresa Vreto. Shkrimtarja, autore e disa librave për fëmijë, ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare.

Ajo ka bërë disa skenarë për filmat artistikë dhe për filmat e animuar. Në vitin 1978 ka shkruar skenarin e filmit vizatimor “Mirela”.

Në vitin 1981 së bashku me Xhanfizé Kekon kanë realizuar skenarin e filmit “Kur xhirohej një film”. Pas pesë vjetësh vjen e vetme si autore në realizimin e filmit “ Fillim i vështirë”.

Me Petrit Rukën ka bashkëpunuar në filmin “Një djalë dhe një vajzë” në vitin 1990. Disa nga librat që ka shkruar Vreto janë: “Shokë Shkolle”, “Vit i paharruar” etj.

Pas viteve 1990 ka ideuar “Sirena e vogël” dhe “Bota ime”. Gjithashtu ka drejtuar një bibliotekë për fëmijë, për 12 vjet rresht.

Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera

Të tjera