Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shteti indian ndalon ngrënien dhe shitjen e mishit të qenit

  FrontOnline
  04 Korrik 2020

  Shteti indian Nagaland ka ndaluar importin, tregtimin dhe shitjen e mishit të qenve, një veprim i cili u festua nga aktivistët për të drejtat e kafshëve.

  Qeveria e shtetit verilindor njoftoi për vendimin pas një fushate të vazhdueshme nga grupet për mirëqenien e kafshëve.

  Ata e përshëndetën vendimin si një “pikë kthese kryesore” për t’i dhënë fund mizorisë ndaj qenve në Indi.

  Por disa grupe të shoqërisë civile kritikuan ndalimin, duke e quajtur atë si një sulm ndaj zakoneve ushqimore në shtet, shkruan BBC.

  Ngrënia e mishit të qenve është e paligjshme në pjesë të Indisë, por disa komunitete në zonat veri-lindore e konsiderojnë atë një delikatesë.

  “Qeveria e Shtetit ka vendosur të ndalojë importet tregtare dhe tregtimin e qenve dhe gjithashtu shitjen e mishit të qenve, të gatuar dhe të pjekur. Vlerësoni vendimin e mençur të marrë nga Kabineti i Shtetit”, – njoftoi kryetari i Sekretarit të Nagaland, Temjen Toy.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti i Kirgistanit tha të shtunën se ish-republika e tij sovjetike ishte gati të  bashkëpunonte me BE-në. “Kirgistani është i gatshëm të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Një zjarr i madh ka shpërthyer mëngjesin e së shtunës në një termocentral, në Kahramanmaras, qyteti që u godit nga tërmeti shkatërrimtar...
  Të tjera
  Lajme03 Qershor 2023
  Bashkimi Evropian ka kërkuar të shtunën që Kosova t'i pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të objekteve komunale në veri të Kosovës,...
  Vip03 Qershor 2023
  Kylie Jenner po kalon një kohë argëtuese në vilën luksoze të aktorit të njohur, Timothee Chalamet. Fotot e paparacëve tregojnë çiftin duke...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se vetëm pas zgjedhjeve të reja në veri të vendit mund të ketë kryetarë të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Lajme03 Qershor 2023
  Janë arrestuar dy person në Pejë, pasi dyshohet për vjedhje në një market. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se pas...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kati i dytë i një shtëpie është kapluar nga zjarri, si pasojë katër persona kanë marrë lëndime trupore. Sipas policisë, ngjarja ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.