×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shteteve amerikane u kërkohet të përgatiten për shpërndarje të vaksinës për COVID-19 nga nëntori

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Zyrtarët amerikanë u kanë thënë shteteve që të jenë gati për shpërndarje të vaksinës potenciale për koronavirus nga 1 nëntori, duke ngritur shqetësime se administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump është duke përshpejtuar këtë proces para zgjedhjeve të 3 nëntorit.

  Qeveritë në gjithë botën janë duke shpresuar se do të gjejnë dhe shpërndajnë vaksinën sa më shpejt që është e mundur, në mënyrë që të rihapin ekonomitë, ndërkohë që koronavirusi ka infektuar 25 milionë persona, prej tyre 850,000 kanë vdekur.

  Në Shtetet e Bashkuara, presidenti Trump ka thënë se vaksina mund të arrijë edhe para fundit të vitit, ndonëse shumë ekspertë shëndetësorë kanë dilema nëse mund të planifikohen të gjitha testimet klinike brenda një kohë aq të shkurtër.

  Në një letër drejtuar shteteve dhe disa qeverive lokale, Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, ka kërkuar që të hiqen pengesat burokratike dhe të bëhen përgatitet për shpërndarje të vaksinës potenciale.

  Anthony Fauci, zyrtari më i lartë amerikan për sëmundje infektive i ka thënë rrjetit NBC më 2 shtator:

  “Unë besoj se deri në fund të këtij viti kalendarik, ne do të jemi rahat që kemi një vaksinë të sigurt dhe efektive”.

  Sipas të përditshmes amerikane, The New York Times prioritet për vaksinim do të kenë punëtorët shëndetësorë, zyrtarë për siguri kombëtare, dhe pjesëtarë të grupeve të ndjeshme etnike e racore.

  Ende asnjë vaksinë nuk ka rezultuar e sigurt dhe efektive për koronavirus, ndonëse tri kompani perëndimore janë duke përparuar drejt fazës së tretë të testimeve klinike.

  Sipas procedurave normale, verifikimi i vaksinave pontenciale merr disa muaj.

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po merr pjesë në rivarrimin e Liridona Ademajt, 30-vjeçares e cila u vra mizorisht të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Familjarët e Liridona Ademaj, kanë hapur të pame në fshatin Rracaj ku pritet të rivarroset, 30-vjeçarja e vrarë javën e kaluar në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.