Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shtetet në të cilat vozitet në të majtë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Rreth 35% e popullsisë në botë i jep veturës nga e majta. Ose për ta thënë me fjalë të tjera, rreth dy e treta e popullsisë në botë lëvizin në anën e djathtë të rrugës.

  Thuajse gjithnjë në vendet ku njerëzit lëvizin në anën e djathtë të rrugës, veturat janë ndërtuar në mënyrë që drejtuesi të ulet në anën e majtë të makinës.

  Në të kundërt, drejtimi në anën e majtë të rrugës zakonisht nënkupton që vendi i shoferit është në anën e djathtë të veturës, transmeton Monitor, përcjell albinfo.ch.
  Pjesa më e madhe e vendeve që e drejtojnë veturën nga e majta janë ish-koloni britanike, duke përfshirë Afrikën e Jugut, Australinë dhe Zelandën e Re.

  Vetëm katër vende në Evropë lëvizin ende në të majtë dhe janë të gjithë ishuj. Ato janë: Mbretëria e Bashkuar, Republika e Irlandës, Malta dhe Qipro.
  https://www.worldstandards.eu/cars/list-of-left-driving-countries/

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Punonjësit sanitar në Paris filluan që nga dje të kthehen në punë, kështu duke ndërprerë edhe grevën. Në pritje të ekipeve të...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi brigjet e rajonit Maule në Kilin verior të enjten, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC). Epiqendra e...
  Të tjera
  Vip30 Mars 2023
  Reperja e njohur, Melinda Ademi është një prej emrave më të kërkuar dhe më të pëlqyer në estradën shqiptare. Së fundmi, reperja...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se marrëveshja e cila e parasheh Asociacionin, para aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese do të kishte...
  Lajme30 Mars 2023
  Ish-anëtari i ekipit negociator të Kosovës, Skender Hyseni, ka komentuar deklaratën e Kurtit se “po të ishte kryeministër më 2011, Kosova do...
  Lajme30 Mars 2023
  Çështja e Ballkanit të Hapur është mes temave më të nxehta në debatin publik në Kosovë. Kreu i ekzekutivit, Albin Kurti në...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për aktakuzat ndaj ministrave të tij, ku përmendi aktakuzën ndaj ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu,...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi brigjet e rajonit Maule në Kilin verior të enjten, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC). Epiqendra e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.