Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Shteren rezervat, Transfuzioni kërkon mobilizim qytetar për të dhuruar gjak

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Pos telasheve të vazhdueshme me pandeminë, mungesa e rezervave të gjakut është një problem i madh me të cilin po përballet sistemi shëndetësorë.

  Drejtoresha e Qendrës Kombëtare për Transfuzion të Gjakut në Prishtinë, Bukurie Raca tha për RTV Dukagjinin se rezervat tashmë janë në përfundim dhe gjendja është kritike.

  “Gjendja është kritike sidomos sot kur kemi pasur tri ndeshje komunikacioni e që rezervat i kanë pakësuar edhe më tej. Bëjmë apel të qytetarët, sidomos te ata që e kanë grupin e gjakut zero pozitiv të paraqiten në Qendrën e Transfuzionit në Prishtinë apo edhe në qendrat regjionale dhe të ndihmojnë në sigurimin e dozave të gjakut”, deklaroi Bukurie Raca.

  Raca thotë se qytetarët nuk duhet të kenë frikë nga ndonjë infektim i mundshëm me COVID-19 pasi sipas saj janë marrë të gjitha masat.

  Ajo demanton disa lajme se i gjithë stafi janë infektuar me COVID-19.

  “Nga 44 të testuar vetëm 6 prej tyre kanë rezultuar pozitiv në coronavirus”, deklaroi më tej Bukurie Raca.

  Qytetari Fahri Pllana thotë se është dhurues i rregullt i gjakut dhe sipas tij kjo i ndihmon shëndetit të tij dhe të tjerët.

  Qytetarët e Kosovës e kanë mundësinë të dhurojnë gjak në të gjitha qendrat regjionale në Kosovë dhe direkt në Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut në Prishtinë.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka replikuar me deputetin e VV-së, Dimal Basha në rrjetin social Tëitter për...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar presidentin turk, Recep Taip Erdogan për fitoren në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Kurti...
  Lajme28 Maj 2023
  Fitorja e Rexhep Taip Erdogan në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi ka bërë që të ketë festë në qytetin...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.