×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shtëpia e Bardhë: SHBA nuk po shkon drejt një bllokimi të ri, ekspertët nuk e rekomandojnë atë

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  SHBA nuk ka nevojë të prezantojë një bllokim të ri për të frenuar përhapjen e Covid-19 dhe do të mbështetet në mjete të tjera të disponueshme, tha të hënën koordinatori i Shtëpisë së Bardhë Covid-19 Jeff Zients, ndërsa zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki theksoi se këshilltarët e administratës nuk rekomandojnë izolim.

  “Ne nuk po shkojmë në atë drejtim. Ne kemi mjetet për të përshpejtuar daljen nga kjo pandemi: vaksinat në dispozicion, doza përforcuese, vaksinimet e fëmijëve dhe trajtimi”, u tha Zients gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

  “Ne mund ta luftojmë virusin pa e mbyllur ekonominë”, shtoi ai. Zients vuri në dukje se të premten, rregullatori amerikan miratoi të ashtuquajturin dozë përforcuese për të gjithë amerikanët e rritur dhe se doza e tretë e vaksinës është marrë që atëherë nga 3 milionë amerikanë.

  “Mos e shtyni, merrni përforcuesin tuaj për të pasur mbrojtje më të mirë nga Covid-19 ndërsa i afrohemi dimrit”, tha ai.

  Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki u tha gazetarëve veçmas se zyrtarët shëndetësorë aktualisht nuk rekomandojnë një bllokim për të luftuar pandeminë. Psaki vuri në dukje se administrata është e fokusuar në vaksinimin e sa më shumë amerikanëve.

  “Ne do të vazhdojmë të mbështetemi në këshillat e ekipit tonë shëndetësor dhe kjo (bllokimi) nuk është diçka që ata rekomanduan”, tha Psaki. Rreth 71 për qind e të rriturve amerikanë janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19, ndërsa 82 për qind kanë marrë të paktën një dozë.

  Mesatarja aktuale shtatë-ditore e infeksioneve me Covid-19 në Shtetet e Bashkuara, një vend me rreth 330 milionë banorë, është 92,800 infeksione të reja në ditë, 18 për qind më shumë se një javë më parë, tha drejtori i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve”, tha në një konferencë shtypi Rochelle Walensky. Nga ana tjetër, shtrimet në spital u rritën me 6 për qind, në rreth 5600 në ditë./FrontOnline/

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.