×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shtëpia e Bardhë ka një thirrje për Rusinë në lidhje me Ukrainën

  FrontOnline
  20 Nëntor 2021

  Shtëpia e Bardhë të premten i bëri thirrje Rusisë që t’i ulë tensionet me Ukrainën, duke thënë se i ka ngritur drejtpërdrejt edhe për grumbullimin ushtarak të Moskës.

  “Ne gjithashtu vazhdojmë të kemi shqetësime serioze rreth aktiviteteve ushtarake ruse dhe retorikës së vrazhdë ndaj Ukrainës dhe i bëjmë thirrje Moskës që t’i ulë tensionet”, tha para gazetarëve zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

  Në anën tjetër, presidenti rus, Vladimir Putin, të enjten tha se Perëndimi po i merr shumë lehtësisht paralajmërimet e Rusisë për të mos i kaluar “vijat e kuqe”, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

  Të premten, Kremlini tha se këto komente janë përgjigje për veprimet “provokuese” të NATO-s, përfshirë armatosjen e Ukrainës. Ukraina është ankuar për rritjen e aktivitetit ushtarak rus afër kufirit të përbashkët prej 1944 kilometrash.

  Pavarësisht listës në rritje të mosmarrëveshjeve, Kremlini ka mbajtur kontakte të nivelit të lartë me Uashingtonin dhe vazhdimisht ka folur për një samit të mundshmë mes Putinit dhe homologut të tij amerikan, Joe Biden, pas takimit të tyre në Zvicër në qershor, për të cilin Putini ka thënë se ka krijuar hapësirë për përmirësim të raporteve.

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, e ka përkujtuar masakrën e Poklekut. Ai tha se Serbia me projektin e saj “Paktoi”, vrau edhe foshnje të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.