Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shtatë të vdekur nga rrëzimi i helikopterit në Egjipt, shumica amerikanë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Shtatë anëtarë ushtrie të një force paqeruajtëse në Egjipt, përfshirë pesë amerikanë, kanë vdekur pasi helikopteri me të cilin po fluturonin u rrëzua në Gadishullin Sinai të Egjiptit.

  Një amerikan i mbijetoi aksidentit që ndodhi afër qytetit Sharm el-Sheikh, tha koalicioni paqeruajtës përmes një deklarate, shkruan CNN.

  Sipas deklaratës zyrtare, nuk ka informacione që tregojnë se rrëzimi i helikopterit ka qenë diçka tjetër pos aksident, ndërsa autoritetet i kanë filluar hetimet për t’i zbuluar shkaktarët e rrëzimit të helikopterit.

  Forca paqeruajtëse, pjesë e së cilës ishin viktimat, e mbikëqyr marrëveshjen e paqes mes Egjiptit dhe Izraelit si pjesë e Akordit të Camp David-it të vitit 1978.

  Përpos pesë amerikanëve, në këtë aksident humbën jetën edhe një francez dhe një çek, thuhet në deklaratë.

  Një zyrtar amerikan nuk ka mundur të konfirmojë menjëherë nëse helikopteri i rrëzuar ishte i ushtrisë së Shteteve të Bashkuara apo i ndonjë ushtrie tjetër.

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një urdhër-arresti është lëshuar kundër Vladimir Putin nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC), që do të thotë se presidenti rus do të arrestohet...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një shkollë të mesme të qytetit të Rovigos në Itali, ku për pasojë dy nxënës...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Partia Socialdemokrate ka zhvilluar një aksion tek oborri i Kuvendit të Kosovës, ku në veturën e kryeparlamentarit kanë shkruar “edhe asi”, “edhe...
  Sport23 Mars 2023
  Gjykata Themelore e Prishtinës ka vendosur që Agim Ademit t’i caktohet masa e arrestit shtëpiak për një muaj. Kryetari i Federatës së...
  Front TV23 Mars 2023
  Partia Socialdemokrate ka organizuar sot një aksion në kundërshtim të zhvillimeve të fundit në kuadër të marrëveshjes në Ohër, e që kanë...
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-emisari special amerikan, nga Presidenca Trump, Richard Grenell, i ka reaguar sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, mbi marrëveshjen e planit evropian...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Partisë Aleanca Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka njoftuar sot se Republika e Kenias ka zyrtarizuar fillimin e bashkëpunimit me...
  Ekonomi23 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) në mbledhjen e saj të fundit ka miratuar tarifat e reja për energjinë elektrike,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.