Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shtatë fëmijë ribashkohen me familjet e tyre në Ukrainë pas 6 muajsh

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Shtatë fëmijë ukrainas janë ribashkuar me familjet e tyre pasi u dërguan me forcë në Krimenë e pushtuar nga Rusia, sipas administratës ushtarake rajonale Kherson.

  Fëmijët u kthyen me fondacionin Save Ukraine, tha një deklaratë nga administrata ushtarake rajonale. Aty thuhej:

  “Shtatë fëmijë nga rajoni Kherson, të cilët ishin ndarë nga familjet e tyre për gati gjashtë muaj, kanë mbërritur më në fund në tokën e tyre të çliruar nga armiku.”

  Ndërsa trupat ukrainase përparuan në Kherson vjeshtën e kaluar në përpjekje për të rimarrë rajonin nga kontrolli rus, familjet po ushtroheshin presion nga zyrtarët lokalë rusë që t’i dërgonin fëmijët e tyre në Krimenë e pushtuar nga Rusia, ku ata thanë se do të ishin më të sigurt duke qëndruar në kampin veror.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.