×
 • Lajme
 • Lajme

  Shqiptari Adnan Dibrani zgjidhet kryetar i shoqatës parlamentare për Ballkanin Perëndimor

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Adnan Dibrani, shqiptar i Mitrovicës, është zgjedhur kryetar i shoqatës parlamentare të Suedisë RIKSTAG, për Ballkanin Perëndimor. Detyra kryesore e Rikstagut është të forcojë marrëdhëniet midis Suedisë dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor.

  Po ashtu dhe kolegu i Dibranit, Magnus Jacobsson është zgjedhur nënkryetar i kësaj shoqate, shkruan newsbomb.al. Politika kosovare e sheh zgjedhjen e shqiptarit Adnan Dibrani si një mundësi për përfaqësim sa më dinjitoz dhe forcim të marrëdhënieve mes dy vendeve.

  Adnan Dibrani është aktualisht deputet në Parlamentin e Suedisë, prej tre mandatesh, nën siglën e Partisë Social Demokrate. Ai u zgjodh deputet në vitin 2014 dhe përfaqëson zonën elektorale të Hallandit. Si një ekonomist i zoti, në politik Adnan Dibrani është angazhuar në çështje që lidhen me biznesin e vogël, sigurinë e klientit, LSS dhe sistemin e taksave.

  Politikani suedez me origjinë shqiptare ka lindur më 12 shkurt 1985, në Mitrovicë, dhe ka shkuar si refugjatë në Suedi në vitin 1992.258823097 432690118219885 6358578468443806231 n

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Lajme13 Korrik 2024
  Njësitet Antikontrabande të Doganës së Kosovës, pas pranimit të informatës nga qytetarët për prezencën e barnave pa banderola, kanë kryer një kontroll...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.