Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shqetësimi i Papës: Shumë keq nëse të pasurit e marrin vaksinën të parët

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Papa Françesku ka thënë se do të ishte shumë keq nëse njerëzit e pasur do të ishin prioritet për të marrë vaksinën ndaj koronavirusit.

  “Pandemia është krizë. Ju nuk dilni njëjtë nga ajo – ose jeni më mirë ose më keq”, ka thënë ai para besimtarëve në meshën në Vatikan. “Duhet të dalim më mirë” nga pandemia, ka shtuar ai.

  Ai ka thënë tutje se bota s’mund t’i kthehet lehtë normalitetit nëse normaliteti i ri nënkupton pabarazi sociale.

  “Pandemia ka nxjerrë në shesh situatën e vështirë të të varfërve dhe pabarazinë e madhe që mbizotëron në botë. Dhe virusi, teksa s’bën përjashtime te njerëzit, ka gjetur rrugën e vet të shkatërrimit, pabarazisë e diskriminimit”, është shprehur ai. “Do të ishte shumë e trishtueshme nëse njerëz të pasur do të ishin prioritet për vaksinën kundër COVID-19. Do të ishte keq nëse vaksina do të bëhej pronë e ndonjë shteti dhe jo pasuri universale për të gjithë”.

  Disa kompani farmaceutike kanë avancuar në punën e tyre për prodhimin e vaksinës anti-Covid. Deri tash në gjithë botën, 22.1 milionë njerëz janë infektuar me COVID-19. 781 mijë persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në lidhje me ngjarjet e djeshme në Zveçan, tha se dhuna nuk është asnjëherë opsion...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.