Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shpërthimi në Bejrut ka shkatërruar shtëpi deri në tre kilometra

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ditën e djeshme kryeqyteti i Libanit, Bejrut u godit nga një shpërthim i fuqishëm që mendohet se është si pasojë e kimikateve që gjendeshin në portin e qytetit.

  Shpërthimi la të vdekur mbi 100 njerëz dhe mbi katër mijë të plagosur.

  Qeveria Libaneze ka shpallur 3 ditë zije ndërsa thuhet se shpërthimi ka arritur të shkatërrojë shtëpi deri në tre kilometra nga vendi ku ka ndodhur shpërthimi ndërsa zhurma është dëgjuar në më shumë se 200 kilometra nga Lebani, raporton AlJazeera.

  “Porti i Bejrutit përfshin rreth 80% të importit në Leban, është arteria kryesore e ekonomisë, për ushqim, barna, gjithçka. Pra, dëmet janë masive në çdo sektor” thotë Mark Daou nga Universiteti Amerikan i Bejrutit.

  Qeveria Libaneze u ka premtuar familjarëve të viktimave drejtësi për atë që ka ndodhur.

  “Çka ka ndodhur sot nuk do të kalojë pa përgjegjësi. Përgjegjësit do t’a paguajn çmimin për atë se çka ka ndodhur. Ky është një premtim për viktimat dhe të plagosurit”, ka thënë Kryeministri I Libanit, Hassan Diab.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Jeton Ismaili, është gazetar në Luginën e Preshevës që tash e sa vjet përcjell sektorin e e politikës. Ai ka thënë zor...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.