×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shpërthim në një rafineri nafte në Nigeri, 18 të vdekur dhe 25 të plagosur

  FrontOnline
  03 Tetor 2023

  Të paktën 18 persona, duke përfshirë një grua shtatzënë, u vranë në shtetin jugor të Nigerisë, Rivers, kur një rafineri ilegale nafte u përfshi nga flakët, tha një zyrtar i sigurisë të martën.

  Shpërthimi ndodhi të dielën vonë në një zonë të deltës së Nigerit që është goditur në dekadat e fundit nga vandalizmi dhe shfrytëzimi i paligjshëm i hidrokarbureve.

  “Zjarri ra në orët e vona të natës dhe 18 persona humbën jetën, ndërsa 25 të tjerë u plagosen”, tha një zëdhënës i policisë së shtetit Rivers.

  “Shumica e viktimave ishin të rinj, duke përfshirë një grua shtatzënë dhe një grua e re që po përgatitej për ceremoninë e saj të dasmës muajin e ardhshëm,” shtoi ai.

  Vihet re se shpërthimi më i keq i tubacionit në Nigeri ndodhi në tetor 1998 në qytetin Jesse, në jug të vendit, duke vrarë më shumë se 1000 banorë.

  Në vitin 2022, më shumë se 110 njerëz u vranë në një shpërthim rafinerie në të njëjtën zonë. /Abc news

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Ukraina së shpejti do të rihapë aeroportin ndërkombëtar të Kievit. Lajmi u bë me dije nga shefi i shtabit, të presidentit Volodymir...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka kujtuar ish-presidentin historik Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. “Sot e kujtojmë ditëlindjen...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Njëjtë si Selatin Kaçaniku, mendon edhe ekonomisti Imer Raci. Ai në një prononcim thotë se parat false destabilizojnë tregun e dëmtojnë ekonominë....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka takuar John Kerry, të Dërguarin e Posaçëm Presidencial i Shteteve të Bashkuara për çështje klimatike dhe...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Një person është gjetur pa shenja jete në fshatin Livoç të Gjilanit. I njëjti dyshohet se ka kryer vetëvrasje duke u hedhur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.