Bota/Rajoni

Shpërthejnë protestat kundër korrupsionit në Bullgari

Shpërthejnë protestat kundër korrupsionit në Bullgari
09:57 | 14 Korrik 2020

Mijëra protestues dolën në rrugët e kryeqytetit bullgar të hënën për të pestën ditë me radhë për ta kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Boyko Borisov, dhe qeverisë së tij, të cilën po e akuzojnë për korrupsion.

Protesta u mbajtën gjithashtu edhe në së paku dhjetë qytete të tjera, përfshirë qytetin e dytë më të madh, Plovdiv, dhe qytetet Varna e Burgas, që shtrihen në bregdetin e Detit të Zi, shkruan “Free Europe”.

Në Sofia, protestuesit që thanë se e kundërshtojnë korrupsionin dhe sjelljen si të mafive, u tubuan afër ndërtesës së presidencës dhe Këshillit të Ministrave.

Më vonë, ata shkuan para Ministrisë së Brendshme, ku protestuan kundër dhunës policore në protestat e kaluara dhe e kërkuan dorëheqjen e ministrit Mladen Marinov. Ministria tha se është duke i hetuar këto dyshime.

Protestuesit janë duke e kërkuar edhe dorëheqjen e kryeprokurorit Ivan Geshev.

Socialistët në opozitë, të cilët i përkrahin protestuesit dhe presidentin Rumen Radev, kanë thënë se do ta nisin një mocion mosbesimi ndaj qeverisë më 15 korrik, pikërisht në ditën kur janë planifikuar protesta masive.

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera