×
 • Lajme
 • Lajme

  Shpërndarja e librave për nxënësit, vjen njoftimi nga Ministria e Arsimit

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj ka thënë se këto ditë e presin vendimin e qeverisë për zbatimin e tre skenarëve si dhe kthimin e fëmijëve në bankat shkollore nga klasa 1-5.

  Mes tjerash Likaj, pas takimit me drejtorët e DKA-ve, ka thënë se librat janë proces të shtypit dhe para datës 1 shtator do ti shpërndahen DKA-ve dhe pastaj nxënësve.

  “Bordi këshillëdhënëses i qeverisë së Kosovës kanë rekomanduar qe nxënësit e klasave 1-5 dhe parashkollorë ti kthehen bankave shkollore. Takimi i sotëm ka qenë me drejtorët e DKA-ve dhe qëllimi ka qenë me marr një vlerësim për master planin dhe ne si qeveri ne do të marrim një vendim pasi që patëm një pajtueshmëri të plotë. Një vendim do ta marrim për këta tre skenarë që do të aplikohet varet nga situata që është në shkollë apo komunë.

  “Librat janë në proces të shtypit dhe besoj që para datës 1 shtator do të shpërndahen në DKA-të dhe pastaj ti shpërndahen nxënësve, ka thënë Likaj.

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Analisti Arjan Curri ka deklaruar se Prokuroria e Kosovës po dyshon se një lidhje jashtëmartesore mund të ketë qenë një ndër shkaqet...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Deputetja nga radhët e partisë Guxo, Jeta Statovci, ka thënë se dhuna në familje, e sidomos ndaj gruas, është dukuri që po...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Presidenti i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, ka thënë se nuk ka mundur të marrë pjesë në rivarrimin e Liridona...
  Të tjera
  Vip04 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, opinionistja Anita Haradinaj ka komentuar raportin aktual mes Santianës dhe Bucit. Ajo është zotuar...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Opinionisiti i Big Brother VIP Kosova, Bledi Mane ka komentuar për situatën e Bucit dhe Santianës, ku ka përfshirë edhe banorët e...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Pas marrjes së letrës nga i dashuri i Santianës, Bucit i është kërkuar të ndajë mendimin e tij rreth kësaj. Buci ka...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, është transmetuar një video material me protagonistë, dy personazhet më të komentuara këto ditë...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Santiana sonte ka marrë një letër nga i dashuri i saj, ku përpos zhgënjimit, ai shfaqi edhe mbështetjen për të. Ai i...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokati i njohur Besnik Berisha, ka thënë se vrasesi armën me të cilën e ka vrarë Liridonën e kishte fshehur në sanë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.