Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Shpend Ahmeti tregon për sa kohë do të ketë orë policore në Prishtinë

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se sipas planit të Qeverisë, Prishtina do të ketë orë policore së paku edhe për një javë tjetër.

  “Sipas planit të qeverisë çdo javë qytetet do të vendosen bazuar në numrin e të infektuarve javën e kaluar. Kjo i bjen që ora policore në Pr do të jetë së paku edhe për një javë tjetër. 40 %e krejt testimeve në Kosovë kryhen në Prishtinë a po thonë se i kemi 10% të popullatës”, ka shkruar Ahmeti.

   

   

  Ndryshe, ky është reagimi i tretë i Ahmetit për masat e reja anti-Covid që ka prezantuar sot Qeveria e Kosovës.

  Ai gjatë ditës së sotme ka kundërshtuar masat e reja, duke thënë se Prishtina ka më shumë persona pozitivë me COVID-19, sepse në kryeqytet po bëhen më shumë teste.

  “Sistemi i qeverisë për masa: Prishtina në zonën e kuqe, e Lypjani e Gracanica zonë e gjelbërt thua se jemi qindra kilometra larg. Në qoftë se një komunë nuk e teston askënd, pra nuk ka raste pozitive atëherë është në zonën e gjelbër. Prishtina me 12000 teste natyrisht se ka me dal me numër më të madh se sa Ferizaji me 350 teste”, ka shkruar i pari i Prishtinës.

  Ahmeti thotë se është kundër mbylljes pa ndihmë ekonomike për bizneset dhe qytetarët.

  “Jo mbylljes me këso parimesh e kriteresh! Jo mbylljes pa ndihme ekonomike për bizneset dhe qytetarët”, ka shkruar Ahmeti.

  Prishtina është në zonën e kuqe, ku nga e premtja kur do të hyjnë në fuqi masat e reja, pas orës 19:00 do të ketë orë policore.

  Delegacioni nga Drake University viziton Devolli Corporation, njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për aksidentin tragjik në Indi ku mbeten të vrarë mbi 260 persona. Kreu i...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, e ka cilësuar si shumë të qartë deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Lajme03 Qershor 2023
  Janë arrestuar dy person në Pejë, pasi dyshohet për vjedhje në një market. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se pas...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kati i dytë i një shtëpie është kapluar nga zjarri, si pasojë katër persona kanë marrë lëndime trupore. Sipas policisë, ngjarja ka...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Finlandës, Matti Nissinen në një intervistë ka folur për zhvillimet e fundit në vend, tensionet në veri dhe dialogun Kosovë-Serbi. Diplomati...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Kosovari 47 vjeçar po drejtonte furgonin në mënyrë korrekte kur është goditur nga një makinë që kishte hyrë në korsinë e gabuar...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Udhëheqësi i forcës mercenare ruse, Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka thënë se gati të gjithë luftëtarët e tij janë larguar prej qytetit ukrainas...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.