Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shkretëtira shndërrohet në varrezë, skena rrëqethëse nga Iraku

  FrontOnline
  27 Korrik 2020

  Coronavirusi është armiku më i ri me të cilin po ballafaqohen familjet në Irak. Është aq i madh numri i të infektuarve me COVID-19, sa që tejkalon kapacitetet e spitaleve të këtij vendi dhe varrezave, shkruan BBC.

  Familjarët e të prekurve me COVID-19 po rrezikojnë sigurinë e tyre që të kujdesen për më të dashurit. Coronavirusi po godet rëndë familjet në Irak, transmeton Telegrafi.

  “Kam infektuar të ëmën, babanë, vëllezërit dhe motrat. Unë e kam mbytur. E kam mbytur të ëmën me duart e mia. E ëma ime ka qenë në shtëpi pa infeksion. Unë ia kam dërguar virusin në shtëpi. Gjithçka ka ndodhur vetëm pse punoj në shtëpi”, ka deklaruar një irakian.

  “Edhe unë e kam dërguar virusin në shtëpi. Ka ndodhur sepse punoj në spital”, i ka thënë edhe një punonjës shëndetësor një kolegu të tij në korridorin e spitalit.

  Varrezat e reja po zgjerohen në shkretëtirën e Irakut. Deri më tani janë varrosur më shumë se 3 mijë viktima të coronavirusit. E për t’i varrosur po asistojnë njësi të ushtrisë irakiane.

  Por në këto momente të vështirë nuk po mungon as solidariteti i qytetarëve, ku taksistët shihen duke bartur trupat e pajetë. E për fat të keq, në varrezat e shkretëtirës çdo ditë arrijnë nga 80 trupa të pajetë.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Me fitoren e balotazhit të së dielës, Rexhep Taip Erdogan fiton mandatin e tretë presidencial radhazi duke u bërë një nga njerëzit...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.