Bota/Rajoni

Shkon në 50 numri i të vdekurve nga vërshimet në Japoni

Shkon në 50 numri i të vdekurve nga vërshimet në Japoni
10:14 | 07 Korrik 2020

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe dhjetëra ende mungojnë, si pasojë e vërshimeve dhe rrëshqitjes së tokës në jug të Japonisë në ditët e fundit, shkruan AP.

Reshjet e shiut që kanë filluar që nga dita e premte kanë shkaktuar vërshime dhe rrëshqitje të dheut në Japoni. Agjencia e Menaxhimit të Zjarrit dhe Katastrofave në Japoni ka njoftuar se 49 viktima janë nga prefektura e Kumamotos.

Ndërkohë një e moshuar tjetër është gjetur e vdekur të martën në mëngjes e ngujuar në shtëpinë e saj që ishte vërshuar. Rreth 3 milionë banorë janë këshilluar të evakuohen. Dhjetëramijëra ushtarë, policë dhe zjarrfikës janë mobilizuar në kërkim-shpëtim.

Në mesin e viktimave janë 14 qytetarë nga një shtëpi e kujdesit afër lumit Kuma.

Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër

Të tjera