Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shkollat, vatra infeksioni në të gjithë Ballkanin

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Institucionet arsimore janë kthyer në një strehë të Covid-19, me një numër infektimesh që shtohen ditë pas dite. Shifrat e mbledhura nga vendet e rajonit të Ballkanit tregojnë për qindra mësues, nxënës dhe personel arsimor të prekur nga koronavirusi. Në shkollat e Kosovës për periudhën 9 deri 13 Nëntor ishin mbartës të virusit 395 mësimdhënës, 240 nxënës, si dhe 35 persona nga personeli arsimor. Ndërsa të shëruarit numëronin një total prej 135 personash.

  Nisur nga këto të dhëna, Inspektorati i Arsimit në Kosovë konfirmon se 38 shkolla janë riorganizuar sipas skenarit C, pra mësim online dhe në distancë.

  I lartë mbetet edhe numri i arsimtarëve të prekur në shkollat e Maqedonisë së Veriut. Deri në 19 Nëntor 2020 rezultojnë të infektuar më koronavirus 300 mësues dhe 85 nxënës. Po edhe pse me një numër të lartë infektimesh ende nuk është konsideruar mbyllja e ndonjë prej institucioneve arsimore.

  Aspak më e favorshme duket situata edhe në sistemin arsimor në Shqipëri. Autoritetet nuk japin të dhëna, por Tv Klan ka siguruar numrin e mësuesve të prekur nga Covid-19 në disa bashki të vendit. Elbasani, Shkodra dhe Durrësi rezultojnë me numrin më të lartë të të infektuarve nëpër shkolla, por çuditërisht në asnjë prej tyre nuk është konsideruar skenari C.

  Mësimi online është aplikuar vetëm në disa klasa. Ndërsa në Gjirokastër brenda një harku kohor prej 2 javësh u mbyllen përkohësisht 2 kopshte dhe 2 shkolla 9-vjeçare pas konfirmimit me Covid të mësuesve dhe edukatorëve. Një tjetër shkollë fillore u mbyll këtë të premte edhe në Krujë./Tv Klan

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një grua nga Karolina e Veriut kishte një minierë antike ari të fshehur në një grumbull veshjesh të vjetra për më shumë...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Këshilli i Ministrave vendosi në mbledhjen e sotme dërgimin e 2 ushtarakëve të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë në shtabin...
  Të tjera
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Katër persona janë konfirmuar të vdekur pasditen e së mërkurës në 3 ngjarje të ndryshme në Shqipëri. Qyteti i Kavajës u trondit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.