Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shkencëtarët zgjidhin misterin e origjinës së Stonehenge

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Shkencëtarët kanë zgjidhur misterin e Stonehenge, duke gjetur vendin ku kanë origjinën shumica e megalitikëve që përbëjnë këtë monument popullor në Wiltshire, Angli, falë një modeli thelbësor prej guri që është ruajtur në Shtetet e Bashkuara për dekada të tëra.

  Hulumtimet gjeokimike tregojnë se 50 nga 52 gjenomet e bllokut të verdhë, të njohur si sarsen, burojnë 25 kilometra larg vendndodhjes West Woods në afërsi të zonës Wiltshire Marlborough Downs, thanë studiuesit të mërkurën.

  Sarsenët ishin ngritur në Stonehenge rreth vitit 2500 Para Erës së Re. Më i madhi prej tyre është i lartë 9.1 metra, dhe më i rëndi peshon 30 tonë.

  “Sarsenët formojnë një rreth të brendshëm kulti dhe një strukturë qendrore megalitike (dy gurë vertikalë që mbështesin një gur horizontale) në Stonehenge. Ata janë të mëdhenj”, tha gjeomorfologu i Universitetit Brighton David Nash, i cili drejtoi studimin e botuar në Science Advances.

  “Se si u transferuan në këtë vend është çështje spekulimesh,” shtoi Nash. “Duke pasur parasysh madhësinë e shkëmbinjve, ata ishin tërhequr ose transportuar me rrota në Stonehenge. Ne nuk e dimë rrugën e saktë, por tani së paku kemi një pikë fillestare dhe mbarimi”.

  Një shteg i gurëve më të vegjël nga Stonehenge çoi në Pembrokenshire në Uells 250 kilometra larg, por origjina e sarsenëve nuk mund të identifikohej.

  Informacioni kryesor u sigurua nga një mostër e sarsenit, i izoluar gjatë punës së konservimit në fund të viteve ‘50, kur u futën mbështetës metalikë për të stabilizuar megalitikët e plasaritur.

  Mostra thelbësore iu dhurua si suvenir një burri të quajtur Robert Phillips i cili punonte për një kompani të përfshirë në punën e ruajtjes dhe ishte në vend gjatë shpimit.

  Philips mori mostrën me vete kur emigroi në SHBA në vitin 1977, duke jetuar në New York, Illinois, California dhe përfundimisht në Florida që nga ajo kohë, tha Nash. Në vitin 2018, Philips vendosi të kthejë kampionin në Mbretërinë e Bashkuar për kërkime. Ai vdiq këtë vit.

  Studiuesit analizuan fragmente mostrash për të përcaktuar gjurmën gjeokimike të sarsenit nga i cili u mor mostra. Mbishkrimi përputhej me gurin që ende gjendej në West Woods dhe me të gjitha, përveç dy sarsenëve nga Stonehenge.

  “Shpresoj që për shkak të asaj që kemi mësuar, njerëzit do të kuptojnë më shumë rreth ndërmarrjes së madhe të Stonehenge,” theksoi Nash.

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Në moshën 56-vjeçare ka ndërruar jetë në Londër aktori anglez Paul Grant, i cili ka luajtur në filmat Star Wars dhe Harry...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, priti sot një delegacion të përbërë nga kryetarë të komunave arbëreshe. Gjatë takimit, Begaj ka folur për...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Mjekët në spitalet anembanë Gjermanisë dolën sot në protestë në mbështetje të kërkesave për paga më të larta dhe përmirësim të kushteve...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Komandati i KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia, sot është takuar me shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, Milan...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, priti sot një delegacion të përbërë nga kryetarë të komunave arbëreshe. Gjatë takimit, Begaj ka folur për...
  Vip21 Mars 2023
  Faqja zyrtare e Luiz Ejllit në Instagram nuk ka më atë emër. Këngëtari ka arritur deri në 637 mijë ndjekës në këtë...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Mjekët në spitalet anembanë Gjermanisë dolën sot në protestë në mbështetje të kërkesave për paga më të larta dhe përmirësim të kushteve...
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-ministri i Financave, Avdullah Hoti, përmes një reagimi në Facebook ka thënë se mjetet e investuara në Trustin pensional janë pa ‘zot’....
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Një tërmet shumë i fortë ka goditur Agfanistanin pak minuta më parë. Forca e tërmetit ka qenë me magnitudë 6.5. Epiqendra e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.