Lifestyle

Shkencëtarët rikonstruktojnë fytyrën e një femre 1000-vjeçare

Shkencëtarët rikonstruktojnë fytyrën e një femre 1000-vjeçare
16:06 | 04 Nëntor 2019

Shkencëtarët kanë rindërtuar fytyrën e një luftëtare femër Viking që jetoi më shumë se 1.000 vjet më parë.

Gruaja është e bazuar në një skelet të gjetur në një varrezë Viking në Solør, Norvegji dhe tani është ruajtur në Muzeun e Historisë Kulturore në Oslo.

Ndërsa mbetjet tanimë ishin identifikuar si femra, vendi i varrimit nuk ishte konsideruar ai i një luftëtare “thjesht sepse okupuesi ishte një grua”, i tha arkeologu Ella Al-Shamahi për The Guardian.

Por tani shkencëtarët britanikë e kanë sjellë në jetë luftëtaren femër duke përdorur teknologjinë e përparimit të njohjes së fytyrës, transmeton arbresh.info.

Dhe shkencëtarët zbuluan se gruaja ishte varrosur me një armë vdekjeprurëse, përfshirë shigjeta, një shpatë, një shtizë dhe një sëpatë.

Studiuesit zbuluan gjithashtu një dhëmb në kokën e saj, i cili mbështetej në një mburojë në varrin e saj, që ishte në përputhje me një plagë shpate.

Është e paqartë nëse dëmtimi brutal ishte shkaku i vdekjes së saj, megjithatë besohet të jetë “prova e parë e gjetur ndonjëherë e një gruaje Viking me një lëndim beteje”, sipas Znj Al-Shamahi.

Ajo shtoi: Jam shumë e emocionuar sepse kjo është një fytyrë që nuk është parë në 1000 vjet … Ajo papritmas është bërë vërtet e vërtetë. ‘

Eksperti që është një specialist i mbetjeve të lashta njerëzore është vendosur të prezantojë një dokumentar National Geographic që paraqet rindërtimin.

Fytyra u ndërtua në mënyrë anatomike duke punuar nga muskujt dhe shtresa e lëkurës.

Dr Caroline Erolin, një pedagoge e vjetër në Universitetin e Dundee në Qendrën për Anatominë dhe Identifikimin Njerëzor e cila ka punuar në rindërtimin tha: ‘Rindërtimi që rezulton nuk është kurrë 100 përqind i saktë, por është e mjaftueshme për të gjeneruar njohje nga dikush që i njihte mirë ne jeten e vertete.’

Teknologjia gjithashtu rikrijoi varrin e gruas që tregon vendosjen e armëve.

Dokumentari tregon zonjën Al-Shamahi duke udhëtuar nëpër Skandinavi duke ekzaminuar vendet e varrimit të Viking dhe duke përdorur teknika vizualizimi për të rindërtuar përmbajtjen.

Zonja Al-Shamahi tha që ndërsa gratë rrezikonin të mbizotëronin në luftime dorë-për-dorë, ato mund të kishin gjuajtur shigjeta vdekjeprurëse nga kuaj për distanca më të gjata duke i bërë ato ‘një ndeshje të barabartë për burrat’.

Eksperti Viking dhe këshilltari arkeologjik për projektin Profesor Neil Price shtoi: ‘Ka kaq shumë varrosje të tjera në botën e Vikingëve … Nuk do të më befasonte aspak nëse gjejmë më shumë (gra luftëtare)./Front Online/

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera