×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Shkencëtarët porosisin: Duhet të debatoni para fëmijëve

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  “Mos para fëmijëve”, është fjalia të cilën shumë herë e kemi dëgjuar me rastin e debateve të prindërve

  Megjithatë, studimi i ri thotë që pikërisht është mirë të debatoni para vogëlushëve, sepse në atë mënyrë prindërit do t’u ndihmojnë fëmijëve të vet.

  Studimi i cili është bërë në San-Francisko ka studiuar 109 familje dhe sjelljen e tyre gjatë debateve para fëmijëve, transmeton Telegrafi.

  Mjekja Sarah Waters thekson, sipas rezultateve, që më mirë është që fëmija të shohin konfliktin.

  “Ata shkëlqyeshëm i marrin të gjitha emocionet të cilat i prezantojmë. Nëse shohin që diçka keq ka ndodhur, ndërkaq prindërit sillen në mënyrë të zakonshme, kjo dërgon porosi konflikti. Lejoni të shohin debatin”, thotë Sarah Waters.

  “Kjo do t’u ndihmojë fëmijëve që t’i rregullojnë emocionet vetjake dhe t’i zgjidhin problemet. Lirisht tregoni që jeni të hidhëruar”, thotë ajo.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lifestyle22 Korrik 2024
  Ekspertët e shëndetit kanë alarmuar se kohët e fundit numri i pacientëve që diagnostifikohen me simptomat e kancerit kolorektal ose siç njihet...
  Lifestyle22 Korrik 2024
  Të qëndruarit aktiv gjatë periudhës së shtatzanisë është një nga këshillat më të vlefshme si për shëndetin e nënës, ashtu edhe për...
  Lifestyle22 Korrik 2024
  Dashi Ata qe janë ne një lidhje do kalojnë një dite me te mire se disa dite me pare. Partneri nuk do...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Safet Gërxhaliu, ish kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK) thotë se bashkëpunimi ekonomik në mes të Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se vendimi i tij për t’u tërhequr nga gara për rizgjedhje, ka qenë “gjëja...
  Kronika23 Korrik 2024
  Një burrë në fshatin Treboviq të Pejës, ka raportuar në polici se vajza e vëllait të tij e cila është me aftësi...
  Kronika23 Korrik 2024
  Një grua në Viti e ka njoftuar policinë e Kosovës se para një viti është sulmuar seksualisht nga një burrë në Viti....
  Lajme23 Korrik 2024
  Pas dyshekëve, produkti i dytë më i eksportuar në Amerikë gjatë vitit që lamë pas janë artikuj të veshjeve për burra dhe...
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.