×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Shkencëtarët porosisin: Duhet të debatoni para fëmijëve

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  “Mos para fëmijëve”, është fjalia të cilën shumë herë e kemi dëgjuar me rastin e debateve të prindërve

  Megjithatë, studimi i ri thotë që pikërisht është mirë të debatoni para vogëlushëve, sepse në atë mënyrë prindërit do t’u ndihmojnë fëmijëve të vet.

  Studimi i cili është bërë në San-Francisko ka studiuar 109 familje dhe sjelljen e tyre gjatë debateve para fëmijëve, transmeton Telegrafi.

  Mjekja Sarah Waters thekson, sipas rezultateve, që më mirë është që fëmija të shohin konfliktin.

  “Ata shkëlqyeshëm i marrin të gjitha emocionet të cilat i prezantojmë. Nëse shohin që diçka keq ka ndodhur, ndërkaq prindërit sillen në mënyrë të zakonshme, kjo dërgon porosi konflikti. Lejoni të shohin debatin”, thotë Sarah Waters.

  “Kjo do t’u ndihmojë fëmijëve që t’i rregullojnë emocionet vetjake dhe t’i zgjidhin problemet. Lirisht tregoni që jeni të hidhëruar”, thotë ajo.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Organizëm më rezistent kanë njerëzit me grupin e gjakut 0. Kanë më pak shanse të vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare, si goditje në...
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Dashi: E nesërmja do të fillojë mirë, por më pas në mbrëmje do të keni një rënie të lehtë energjie e cila...
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien e yndyrës së barkut dhe mund të kontribuojë në humbjen e peshës që...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.