Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shkaktoi humbje prej më shumë se 40 miliardë dollarësh, arrestohet në Mal të Zi bosi i kriptomonedhave

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Autoritetet në Malin e Zi kanë arrestuar bosin e kriptomonedhave, Do Kwon, i cili ka shkaktuar një dëm prej 40 miliardë dollarësh, shkruan BBC.

  Do Kwon është një ndër personat më të kërkuar dhe në Shtetet e Bashkuara pasi së bashku me kompaninë e tij Terraform Labs orkestroi një mashtrim miliarda dollarësh me monedhat virtuale.

  Në shtator autoritetet koreano-jugore nxorën një urdhër-arresti për Kwon nën akuzën se kompania e tij kishte shkelur rregullat e tregut. Më herët mendohet se ai fshihej në Serbi dhe Seuli dërgoi zyrtarë në Beograd për të negociuar arrestimin e tij, pasi dy vendet nuk kanë marrëdhënie ekstradimi.

  Ndërkohë që Kwon mohonte të ishte në arrati, teksa nuk e tregonte vendndodhjen.

  Lajmi për arrestimin e tij u dha nga ministri malazez i Brendshëm, Filip Adziç, i cili deklaroi se një ndër personat më të kërkuar në botë u kap në aeroportin e Podgoricës.

  Adziç shton se i dyshuar po përpiqej të udhëtonte me identitet të rremë dhe dokumente false. Në orët e para të mëngjesit të së premtes, autoritetet koreane konfirmuan se bëhej fjalë pikërisht për Kwon, pas verifikimit të shenjave të gishtërinjve.

  Ende nuk dihet si do të vijojnë procedurat pasi edhe Mali i Zi nuk ka një marrëveshje ekstradimi me Shtetet e Bashkuara apo Korenë e Jugut./FrontOnline/

   

   

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Më shumë se 30 ushtarë paqeruajtës të NATO-s që janë plagosur në tri komunat në veri të vendit në përleshjet me protestuesit...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka konfirmuar se është duke punuar që të organizojë një takim urgjent mes kryeministrit Kurti...
  Lajme30 Maj 2023
  Shefi për Politikë të Jashtme, i BE-së, Josep Borrell, ka kërkuar sot që Kosova t’i pezullojë menjëherë operacionet e policisë në veri....
  Lajme30 Maj 2023
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka refuzuar që të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve se kush i ka sulmuar ushtarët e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët e medieve të ndryshme janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviqit. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës...
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri, ka thënë se Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell...
  Sport30 Maj 2023
  Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka dërguar sot ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, në lidhje me mesazhin provokues dhe politik të tenistit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.