×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shifra alarmante – Mbi 8.6 milionë të infektuar në botë nga coronavirusi

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Numri i të infektuarve me koronavirus në botë sot tejkaloi 8,6 milionë, ndërsa numri i të vdekurve u rrit në mbi 458 mijë, sipas të dhënave të Universitetit Xhon Hopkins.

  Krahasuar me dje, numri i njerëzve të infektuar në botë u rrit për 200.000, ndërsa në 24 orët e fundit, nga Kovid-19 vdiqën edhe 8.000 njerëz.

  SHBA-ja ende ka numrin më të madh të të infektuarve dhe rasteve të vdekjes – mbi 2,2 milionë të infektuar dhe rreth 119.000 raste të vdekjes.

  Në vend të dytë është Brazili, i cili e tejkaloi numrin prej mbi një milion të infektuar. Numri i të infektuarve me koronavirus në Brazil arriti në 1.038.568, ndërsa nga Kovid-19 vdiqën 49.090 njerëz, kumtoi Ministria e Shëndetësisë e atij vendi. Dje u regjistruan 1.206 raste të reja të vdekjes, ndërsa u vendos rekord i ri i numrit të rasteve të reja, pasi që për një ditë u konfirmuan 54.771 të infektuar të rinj.

  Në raport me numrin e të infektuarve, në vijim është Rusia me rreth 568 mijë banorë me Kovid-19, pas çka pasojnë India me mbi 380.000 dhe Britania e Madhe me diçka më tepër se 303.000 persona të infektuar.

  Në raport me rastet e vdekjes, prapa SHBA-së dhe Brazilit, Britania e Madhe ka 42.546 raste të vdekjes, pas çka pasojnë Italia (34.561), Franca (29.620) dhe Spanja (28.315).

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero u ka treguar Blerandos dhe Ardit se si e ka punuar këngën N.U.N. Ai tha se tekstin e kësaj kënge e...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai, përmes një postimi në profilin e tij në...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Chelsea ka triumfuar 3-2 ndaj Brightonit në kuadër të javës së 14-të në Ligën Premier. Pas 17 minutash lojë, Blutë kaluan në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.