×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shërimi i 100 vjeçarit nga coronavirusi që habiti mjekët në Etiopi: Qaja dhe i lutesha Zotit gjithmonë

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Shërimi nga coronavirusi i një njeriu etiopas që besohet të jetë së paku 100 vjeç, ishte i jashtëzakonshëm, tha njëri prej mjekëve që e rikuperoi atë.

  Sipas mediave të huaja, familja e Aba Tilahun Woldemicheal, thonë se ai është 114 vjeç, gjë që do e bënte atë njeriun më të vjetër në botë, por nuk ka asnjë certifikatë lindjeje për të konfirmuar moshën e tij.

  Njerëzit mbi moshën 80 vjeç, konsiderohen të jenë ndër më të rrezikuarit nëse preken nga coronavirusi, kështu së paku kanë deklaruar studimet.

  I moshuari, i cili është një murg i krishterë, ortodoks, etiopas, tani është nën përkujdesjen e nipit të tij.

  “Kur isha në spital, po i lutesha Zotit, për shëndetin tim. Unë qaja dhe po lutesha që të gjithë njerëzit e vendit tim, të bëhen mirë”, tha ai për BBC.

  Aba Tilahun, rezultoi pozitiv me virus, kur një proces i ekzaminimit u zhvillua në lagjen e tij në kryeqytet dhe ia identifikoi atij sëmundjen – ai më pas u pranua në spital para se t’i shfaqeshin simptomat.

  Kjo i dha mundësinë mjekëve të jenë aktivë në trajtimin e tij dhe të monitorojnë nga afër gjendjen e të moshuarit.

  Brenda katër ditëve nga pranimi i tij në kujdesin intensiv, gjendja e murgut u përkeqësua, dhe i moshuari u vendos në oksigjeno-terapi, shpjegon mjeku, Hiluf Abate.

  Ai u trajtua për 14 ditë në spital, dhe ishte në respirator për më shumë se një javë.

  I moshuari u trajtua gjithashtu me anti-biotikë dhe me pilula të deksametazonit – ilaçi i cili së fundmi edhe mori aprovimin nga ekspertët për trajtimin e COVID-19.

  Aba Tilahun i mbijetoi okupimit italian midis viteve 1935 dhe 1941, rrëzimit të perandorit Haile Selassite në vitin 1974, rrëzimit të regjimit Marksist Derg në vitin 1991, dhe së fundmi mposhti edhe COVID-19.

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  NATO ka uruar Shqipërinë për Festën e Pavarësisë. “Ripostoni për t’u bashkuar me ne për të festuar Aleatin tonë #Shqipëri në #Ditën...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Dy persona kanë mbetur të lënduar pas një aksidenti në rrugën Mitrovicë-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Maxhunaj. Këtë për Front Online e ka...
  Vip28 Nëntor 2023
  Vesa Vllasaliu, ish banorja e BBVK , me të rrëfyer historinë e tradhëtisë së të fejuarit të saj Mërgimit, e bëri atë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.