×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shërbimi i sigurisë së Ukrainës thotë se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus

  FrontOnline
  03 Tetor 2023

  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit.

  SBU pretendoi se 13 informatorë ishin arrestuar në rajonin e Mykolaiv, të gjithë banorë vendas, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

  Katër nga 13 ishin gjetur tashmë fajtorë dhe ishin dënuar me burgim, me kushte nga tetë deri në 15 vjet, thotë SBU.

  “Kriminelët mblodhën informacione në lidhje me vendndodhjet dhe lëvizjet e Forcave të Mbrojtjes në rajonin jugor. Ata gjithashtu rregulluan sulmet ajrore ruse në infrastrukturën rezidenciale dhe publike të qendrës rajonale”, qyteti i Mykolaiv, sipas SBU.

  SBU tha se informatorët kishin ndihmuar Rusinë të synonte “një ndërtesë shumëkatëshe në Mykolaiv me një sistem raketash anti-ajrore S-300 në vjeshtën e vitit 2022. Shtatë civilë, përfshirë një fëmijë, u vranë si rezultat i sulmit të armikut në atë kohë”.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Ukraina së shpejti do të rihapë aeroportin ndërkombëtar të Kievit. Lajmi u bë me dije nga shefi i shtabit, të presidentit Volodymir...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka kujtuar ish-presidentin historik Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. “Sot e kujtojmë ditëlindjen...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Njëjtë si Selatin Kaçaniku, mendon edhe ekonomisti Imer Raci. Ai në një prononcim thotë se parat false destabilizojnë tregun e dëmtojnë ekonominë....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka takuar John Kerry, të Dërguarin e Posaçëm Presidencial i Shteteve të Bashkuara për çështje klimatike dhe...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Një person është gjetur pa shenja jete në fshatin Livoç të Gjilanit. I njëjti dyshohet se ka kryer vetëvrasje duke u hedhur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.