×
 • Lajme
 • Lajme

  Shënohet edhe një rast me Covid-19 në Malishevë

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Bazuar në rezultatet e testimeve të sotme për COVID-19, një qytetar i Komunës së Malishevës, ka rezultuar pozitiv.

  Kjo është konfirmuar edhe nga komunikimi zyrtar në mes të Komunës së Malishevës dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

  Lidhur me situatën e krijuar, sot përsëri shtabi komunal emergjent në Malishevë, ka kërkuar nga qytetarët dhe subjektet afariste, që të bëjnë kujdes dhe t’iu përmbahen rekomandimeve të institucioneve shëndetësore.

  “Qytetar të nderuar të Komunës së Malishevës, ju lutemi që të zbatoni në përpikëri të gjitha rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik dhe të të gjitha organizmave tjerë shëndetësorë, për mbajtjen e maskave mbrojtëse, mbajtje të distancë sociale dhe të higjienës personale, në veçanti pastrimin e shpeshtë të duarve. Po ashtu kërkojmë edhe nga lokalet afariste që ti zbatojnë rekomandimet, e sidomos në sektorin e gastronomisë, për dezinfektim të rregullt të lokaleve, bartjen e mjeteve mbrojtëse nga ana e stafit të punëtorëve, dhe mbajtjen e dezinfektuesve të duarve, pasi rreziku i përhapjes së virusit, ende nuk ka kaluar dhe situata po bëhet çdo ditë e më serioze”, ka thënë sonte, në emër të shtabit komunal emergjent, nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha.

  Përndryshe, gjendja me COVID-19 në Malishevë, është 78 të prekur, prej tyre 76 të shëruar, një rast aktiv dhe një rast ka përfunduar me vdekje.

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot, në pritjen e organizuar nga Baroness Blake për nderë të Ditës së Falmurit Kombëtar, ambasadori i Republikës së Kosovës, në Britani,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Banorët e Fushë Kosovës kanë mbetur pa ujë që gjashtë orë, të martën, më 28 Nëntor në ditë feste. Kështu i tha...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Gjykata Themelore në Gjakovë ia ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh zyrtarit policor, E.S., që dyshohet për kryerjen...
  Të tjera
  Vip28 Nëntor 2023
  Vesa Vllasaliu, ish banorja e BBVK , me të rrëfyer historinë e tradhëtisë së të fejuarit të saj Mërgimit, e bëri atë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.