×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Shenjat që tregojnë se keni probleme me mëlçinë

  FrontOnline
  28 Shtator 2023

  Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm, me anë të ushqimit apo nga ambienti, mund të punojë ngadalë.

  Ekzistojnë disa simptoma të cilat tregojnë punën e ngadalësuar të mëlçisë:

  Shpesh vjen deri te lodhja, madje edhe me rastin e mundimeve minimale fizike, shfaqen dhembje të kokës të cilat manifestohen në gropat e syve, shfaqen dhembjet në nyja dhe muskuj, shfaqet djersitje e shtuar sepse trupi nxjerr jashtë toksinat të cilat mëlçia nuk mund t’i përpunojë.

  Shfaqen probleme me lëkurën në formë të akneve dhe ekzemave, sepse vjen deri te grumbullimi i bashkimeve toksike, të cilat mëlçia nuk i ka përpunuar por që i ka nxjerrë jashtë, shpesh shfaqen alergji sepse toksinet grumbullohen në organizëm.

  Shfaqen probleme me kapsllëkun apo me vjelljen, ndërkaq këto përcillen me dhembje stomaku, siç ndodhin edhe fryrjet. Ekziston problemi me shtimin e peshës edhe pse nuk futet në organizëm shumë ushqim.

  Shfaqen problemet me tretjen e ushqimit të yndyrshëm, shfaqet erë e keqe, shfaqet disbalanca hormonale sepse mëlçia nuk mund të eliminojë tepricën e hormoneve, koncentrimi është i vështirë ndërkaq obligimet mendore paraqesin mundim të madh.

  Është e mundshme që t’u shfaqet depresioni edhe pse nuk keni qenë të ekspozuar traumave apo ngjarjeve të cilat do kishin mundur ta shkaktonin atë, shfaqet ndjenja e shqetësimit, sepse krijohet përshtypja që do të ndodhë diçka e keqe.

  Simptomat e përmendura mund të jenë edhe simptoma të sëmundjeve të tjera, mirëpo për t’i eliminuar problemet me mëlçinë, është me rëndësi që të vizitoheni te mjeku, si edhe nga dita në ditë të ushqeheni në mënyrë kualitative.

  Detoksifikimin e mëlçisë më së miri do ta arrini duke u ushqyer me ushqim të pasur me pemë dhe perime, me vaj ulliri, peshk dhe me proteina bimore dhe shtazore.

  Gjithashtu për të mbrojtur mëlçinë tuaj shmangni konsumimin e tepërt të alkoolit dhe kafeinës./FrontOnline/

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lifestyle04 Dhjetor 2023
  Dashi Jeta sentimentale e çifteve do jete shume e qete sot. Do flisni hapur me njeri-tjetrin dhe do bini ne mirëkuptim për...
  Lifestyle03 Dhjetor 2023
  Dashi Marrëdhënia ne çift do jete edhe me e ngrohte gjate kësaj dite. Do flisni lirshëm për gjithçka qe iu shqetëson dhe...
  Lifestyle02 Dhjetor 2023
  Kur u pyet se çfarë pjate nuk porosit kurrë në një restorant, Gordon Ramsay dha një përgjigje krejtësisht të papritur. Nëse e...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit, ka bërë të ditur se është arritur të shpëtohet një ari, i cili kishte rënë në një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Një grua ka lindur foshnjen e saj, para kohe. Rasti dyshohet të ketë ndodhur si pasojë e dhunës fizike të shkaktuar nga...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokatja kosovare nga Suedia, Arlinda Loncari, është deklaruar duke dhënë detaje nga ajo se çfarë ka gjetur dhe çfarë ka lexuar prej...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje. I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe,...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Opinione04 Dhjetor 2023
  Nga Kaspar Villiger: I Kur njerëzit veprojnë me përgjegjësi vetjake kjo sjell shumë përfitime për shoqërinë. Ata që kujdesen për veten nuk...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.