Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA-të i sigurojnë 100 milionë vaksina kundër Covid-19

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Administrata Trump do t’i paguajë ndërmarrjes farmaceutike Pfizer gati dy miliardë dollarë për dorëzimin e një milion dozave të vaksinës së zhvilluar nga firma kundër COVID-19, njoftoi të mërkurën Sekretari i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të vendit.

  SHBA mund të blinin 500 milionë doza të tjera sipas marrëveshjes, bëri me dije Azar, shkruajnë mediet e huaja, transmeton lajmi.net.

  “Tani ato do të duhet të jenë të sigurta dhe efektive, si dhe të aprovuara nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave”, tha Azar gjatë një paraqitjeje në Fox News.

  Marrëveshja është pjesë e programit të vaksinave të Operacionit Warp Speed ​​të Presidentit Donald Trump, nën të cilin vaksinat e shumta COVID-19 po zhvillohen njëkohësisht.

  Programi synon të dorëzojë 300 milionë doza të një vaksine të sigurt dhe efektive kundër COVID-19 deri në janar të vitit 2021.

  Sipas nismës, qeveria do të përshpejtojë zhvillimin dhe blerjen e vaksinave – përpara se ato të konsiderohen të sigurta dhe efektive – në mënyrë që ilaçet të jenë në dispozicion dhe të shpërndahen shpejt pasi t’i aprovojë FDA.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly sot ka qëndruar në Ukrainë, ku është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, më 5 qershor e shpalli veten kandidat në garën presidenciale të republikanëve për pozitën e presidentit, duke nisur...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Është gjetur dhe konfiskuar në veri të Kosovës një veturë me targa gjermane, e cila dyshohet se është vjedhur në Gjermani. Sipas...
  Lifestyle05 Qershor 2023
  “Kam nevojë për një pushim, për të shkuar në plazh dhe për të pushuar”. Nuk është e çuditshme të dëgjosh këtë dëshirë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.