Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA-të e urojnë Maqedoninë e Veriut për festën e Ilindenit

  FrontOnline
  3 vite më parë

  SHBA-ja ia uroi 117 vjetorin e festës Ilinden Maqedonisë së Veriut me një porosi në Twitter të dërguar nga Ambasada në Shkup.

  “Iu bashkëngjita presidentit Pendarovski që të shënojë themelimin e shtetit modern maqedonas”, shkroi mbrëmë ambasadorja Kate Marie Byrnes.

  Nga Shtëpia e Bardhë nuk kishte urim zyrtar me rastin e festës më të rëndësishme maqedonase, prej ku në pyetjen e gazetarëve të Departamentit të Shtetit, u përgjigj ambasadorja Bërnz.

  Nga zyrtarët e lartë amerikanë, vetëm Xho Bajden, ish nënpresident, mbrëmë dërgoi deri te vendi ynë urime të përzemërta me rastin e festës.

  Në nivel lokal, kryetari republikan i Kajoga Folls në Ohajo, Don Uollters, ia uroi Ilindenin bashkësisë maqedonase të këtij qyteti.

  “Përderisa miqtë tanë maqedonas-amerikan e festojnë këtë festë të rëndësishme edhe në emër të të gjithë qytetarëve, dërgojmë vullnet të mirë dhe miqësi për bashkësinë, përderisa e pranojmë vlerën të cilën maqedonasit amerikanë e sollën në këtë qytet dhe shtet”, deklaroi ai.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se shërbimet e inteligjencës serbe nuk janë më të dobëta se të tjerët në rajon, por...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Rusia dhe Kina nuk po krijojnë një aleancë ushtarake dhe nuk po fshehin asgjë, në kuptim të bashkëpunimit ushtarak, tha presidenti rus,...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Teherani ka dënuar sulmet e Shteteve të Bashkuara ndaj forcave të lidhura me Iranin në Siri. Siç raportohet, nga këto sulme janë...
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Presidencën e Shqipërisë. Ai është pritur në hyrje nga presidenti Bajram Begaj, ku parashikohet...
  Lajme26 Mars 2023
  Kreu i PDK-së, Memli Krasniqi ka kujtuar “ditët më të trishta” për banorët e Krushës së Madhe. “25, 26 e 27 marsi...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti viziton këtë të diel Tiranën. Mediat në Shqipëri kanë zbardhur detaje nga agjenda e takimeve që ka...
  Vip26 Mars 2023
  Monika Lubonja, përveç se një aktore me karrierë të suksesshme, është komentuar për eksperiencën e saj në reality show “Big Brother Vip...
  Vip26 Mars 2023
  Kiara Tito ka qenë e eliminuara e mbrëmjes së djeshme nga “Big Brother VIP”. Moderatorja ishte në garë më një nga banoret...
  Vip26 Mars 2023
  Antoneta, Keisi dhe Qetësori janë tre banorët që janë në nominim për të martën. Këta ishin tre të fundit që mbetën në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.