×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA ndalon 9 dezinfektues dore: Kujdes, janë shumë të rrezikshme për jetën e njeriut!

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Administrata e Ushqimit dhe Barnave e ShBA-së (FDA) ka paralajmëruar amerikanët të ndalojnë përdorimin e disa dezinfektuesve të duarve pasi që ato mund të jenë toksike.

  Janë gjithësej 9 produkte, që janë prodhuar nga “Eskbiochem SA de CV”, me bazë në Meksikë dhe përmbajnë sasi të ndryshme të metanolit.

  Metanoli është një lloj alkooli që mund të jetë helmues nëse përthithet përmes lëkurës ose gëlltitet, shkruan Daily Mail- transmeton Indeksonline.

  Covid-19: Distilleries could make hand sanitizer, but FDA forces …
  FDA thotë se ekspozimi ndaj sanitizatorit me bazë metanol mund të shkaktojë efekte anësore të tilla si të vjella, shikim të paqartë, verbëri të përhershme, konfiskime, gjendje kome, dëmtim të përhershëm të sistemit nervor apo edhe vdekje.

  Metanoli nuk është një përbërës i pranueshëm për sanitizuesit e duarve dhe nuk duhet të përdoret për shkak të efekteve të tij toksike, ‘tha FDA në një letër të botuar javën e kaluar.

  “Konsumatorët të cilët janë ekspozuar ndaj sanitizatorit të dorës që përmbajnë metanol duhet të kërkojnë trajtim të menjëhershëm, i cili është thelbësor për kthimin e mundshëm të efekteve toksike të helmimit me metanol.”

  FDA tha se testet zbuluan se linja “CleanCare No Germ” përmbante 28 përqind metanol ndërsa “Lavar Gel” përmbante 81 përqind të kimikateve toksike.

  Lista e produkteve të ndaluara:

  All-Clean Hand Sanitizer (NDC: 74589-002-01)

  Esk Biochem Hand Sanitizer (NDC: 74589-007-01)

  CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 75% Alcohol (NDC: 74589-008-04)

  Lavar 70 Gel Hand Sanitizer (NDC: 74589-006-01)

  The Good Gel Antibacterial Gel Hand Sanitizer (NDC: 74589-010-10)

  CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 80% Alcohol (NDC: 74589-005-03)

  CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 75% Alcohol (NDC: 74589-009-01)

  CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 80% Alcohol (NDC: 74589-003-01)

  Saniderm Advanced Hand Sanitizer (NDC: 74589-001-01)

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Gjykata e Moskës ka dënuar gazetaren Marina Ovsyannikova, e cila protestoi drejtpërdrejt në transmetim kundër pushtimit rus të Ukrainës, me 8.5 vjet...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Njëzet e tre anëtarë të Ushtrisë Indiane janë shpallur të zhdukur si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga një stuhi e fortë...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 6.2 goditi Filipinet veriore të mërkurën, deklaruan autoritetet. Tërmeti u raportua në qytetin Calayan të provincës Cagayan, Agjencia...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Mbi 3.8 milionë euro ka shpenzuar Kuvendi i Kosovës vetëm në gjashtë mujorin e parë të këtij viti, këto të dhëna u...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ehat Miftaraj, drejtor ekzekutiv në Institutin e Kosovë për Drejtësi (IKD), ka thënë se arsyeja pse si IKD kanë kërkuar mjetin juridik...
  Lajme04 Tetor 2023
  Misioni i KFOR-it në Kosovë në një përgjigje kanë folur rreth kërkesave që vijnë nga palë të ndryshme që kjo forcë e...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Njëzet e tre anëtarë të Ushtrisë Indiane janë shpallur të zhdukur si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga një stuhi e fortë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Albulena Haxhiu, ministre e Drejtësisë, në konferencën e publikimit të raportit me titull “(Mos) Zbatimi Aurela i Strategjisë së Sundimit të Ligjit...
  Sport04 Tetor 2023
  Trajneri i Manchester Unitedit, Erik ten Hag nuk e ka ndërmend të japë dorëheqje përkundër rezultateve negative dhe formës së zbehtë që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.